Zlatá medaile z ME už je doma. »Lehko se na to zvyká,« řekl Vadjech

Atleti se vrátili i z jedenáctého mistrovství Evropy v historii samostatného Česka s medailí. Jakub Vadlejch ve středu večer na olympijském stadionu v Římě posledním pokusem přehodil do té doby vedoucího Němce Juliana Webera a dnes již se svým úlovkem pózoval před novináři na pražském letišti v Ruzyni.

První otázka nemohla znít jinak, než jak se novopečenému mistru Evropy jeho triumf rozležel v hlavě. »Zatím se mi rozležela maximálně únava, ale jsem rád, že se to povedlo a roky dřiny se proměnily v to, co se třpytí na krku,« uvedl Vadlejch.

Užil si především českou hymnu, která mu dosud na velké akci nikdy nezahrála. »Je to silné. O tom jsem snil, když jsem sledoval trenéra, Romana Šebrleho nebo Báru (Špotákovou),« uvedl svěřenec Jana Železného, jenž měl až do včerejška sbírku »pouze« stříbrných a bronzových medailí. Byl druhý na olympijských hrách 2020, má jedno stříbro a dva bronzy z mistrovství světa, a ze šampionátu starého kontinentu měl až dosud rovněž »nezlatý« kov – stříbro. Ve 33 letech konečně dosáhl toho, co si přál celou kariéru. »Když člověk stojí úplně na nejvyšším stupínku, je to o poznání lepší a lehko se na to zvyká. Bylo by to hezké zopakovat,« řekl novopečený mistr Evropy na ruzyňském letišti.

Dalším velkým závodem bude ten olympijský v Paříži. »Odtrénováno je. Teď už jen zůstat zdravý a vytříbit stav těla a techniku, aby to za dvě měsíce bylo na jedničku. Chci odcházet s pocitem, že jsem udělal všechno a víc jsem udělat nemohl,« vypočítal své olympijské plány Vadlejch.

Nejcennější medaile vynesla Česku dělenou 17. příčku, v pořadí za umístění ve finálové osmičce dvanáctou. Součet 42,5 bodu je vyšší než předloni v Mnichově (37 b.) a srovnatelný s Berlínem 2018 (42 b.) nebo s Barcelonou 2010 (45 b.). Umístěním těsně pod stupni k tomu přispěly čtvrtkařky Jíchová s Manuel a tyčkařka Švábíková. Pátá místa vybojovali oštěpařka Ogrodníková, výškař Štefela a koulař Staněk. Šesti byli sprinter Němejc na dvoustovce a smíšená štafeta ve složení Krsek, Vondrová, Müller, Malíková, sedmý pak dálkař Meindlschmid. K tomu bylo ještě deset dalších finálových výsledků, respektive do 12. místa, jak upozornil oficiální server Českého atletického svazu.

Šampionát zcela ovládli domácí, medailově i bodově. Počítadlo cenných kovů se zastavilo na čísle 24, Italové získali nejvíce zlatých (11) i stříbrných (9) medailí (a 4 bronzy). Titulů, jak už řečeno, bylo při 49 disciplínách jedenáct, takže italská hymna se hrála téměř po čtvrtině soutěží. Také dominance za finálové výsledky byla naprostá, když jako jediní překonali dvě stě bodů.

V obou pořadích sekundovala nejlépe Francie se ziskem 16 medailí, z toho čtyř zlatých, a 193 bodů a dostalo se jí vítaného povzbuzení před olympijskými hrami v Paříži. Třetí skončila v medailích Velká Británie (13, rovněž 4 tituly) a v bodech Německo (163).

(koz)

FOTO – ČAS

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy