Soukromý sektor v Číně zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2025 silný růst průmyslové produkce a zároveň zrychlení investic do výroby a inovacemi řízeného rozvoje.
Tento sektor, který tvoří více než 90 procent podniků ve druhé největší ekonomice světa, pokračoval ve stabilní expanzi, zatímco země znovu potvrzuje neochvějnou podporu jeho růstu tváří v tvář výzvám a obtížím.
V nejnovějším díle pořadu „China Economic Roundtable“, multimediální diskuzní platformy agentury Xinhua, se hosté zaměřili na klíčová sdělení z vrcholného sympozia o soukromých podnicích, které se konalo v únoru. Sdíleli své poznatky o výzvách a příležitostech tohoto sektoru a osvětlili jeho široké rozvojové vyhlídky a obrovský potenciál.
NEOCHVĚJNÁ PODPORA SOUKROMÉMU SEKTORU
Host Liu Min, zástupkyně vedoucího Úřadu pro rozvoj soukromé ekonomiky při Národní rozvojové a reformní komisi (NDRC), hlavním ekonomickém plánovacím orgánu Číny, uvedla pro Xinhua, že soukromý sektor podpořil celkový hospodářský růst země solidními výsledky v prvním čtvrtletí roku 2025. Sympozium – jehož se zúčastnili přední čínští představitelé a zástupci soukromých podniků – zároveň demonstrovalo pevné odhodlání strany a státu podporovat rozvoj tohoto sektoru.
„Jasné poselství ze setkání je, že důležitost soukromého sektoru v čínské ekonomice se nemění a nebude změněn,“ uvedl další host Zhu Min, člen Výboru seniorních poradců Čínského centra pro mezinárodní ekonomické výměny. Podle něj bylo ze sympozia zřejmé, že veškeré úrovně vlády mají poskytnout plnou podporu pro zdravý rozvoj soukromého sektoru.
Oficiální data ukazují, že přidaná hodnota průmyslové produkce soukromých podniků v prvním čtvrtletí 2025 meziročně vzrostla o 7,3 %, čímž překonala tempo růstu všech průmyslových podniků. Soukromé investice se meziročně zvýšily o 0,4 %, což znamená obrat oproti poklesu v roce 2024. Výrazný byl nárůst soukromých investic ve výrobním sektoru, a to o 9,7 %. Objem importu a exportu soukromých podniků se ve stejném období zvýšil o 5,8 %.
Liu Yonghao, předseda New Hope Group, přední čínské zemědělské skupiny, a jeden z řečníků na sympoziu, uvedl během diskuse, že je hluboce povzbuzen závazkem země k podpoře soukromého sektoru. Zdůraznil, že soukromé firmy musí usilovat o nové úspěchy prostřednictvím nových kvalitních výrobních sil a pokročilých technologií.
Tan Limin, předseda společnosti Westwell, čínské technologické firmy zaměřené na aplikace umělé inteligence a autonomní řízení, řekl, že sympozium také ukázalo důležitost, kterou vláda přikládá technologickým firmám v soukromém sektoru. To by mělo podpořit jejich další investice do technologických inovací.
ROZŠIŘOVÁNÍ SOUKROMÉ EKONOMIKY DÍKY PODPŮRNÝM OPATŘENÍM
Soukromé podniky v Číně pokračovaly v prvním čtvrtletí 2025 v stabilní expanzi díky vládním snahám o podporu růstu jak tohoto sektoru, tak celé ekonomiky. Během tohoto období bylo založeno téměř 2 miliony nových soukromých firem, což představuje meziroční nárůst o 7,1 %, uvádějí oficiální údaje.
Více než 40 % nově založených soukromých firem v období leden–březen bylo spojeno s novými technologiemi, produkty, obchodními formami a modely. V současnosti soukromé podniky tvoří 70 % technologických inovací v zemi.
Liu Min uvedla, že vláda zintenzivnila úsilí o posílení a optimalizaci dohledu nad správními poplatky uvalenými na podniky, řešení opožděných plateb vůči soukromým firmám a pokračování v zajišťování rovných podmínek přístupu k infrastruktuře a vědecko-výzkumným zařízením. Ve čtvrtek byla také zveřejněna nová verze negativního seznamu přístupu na trh, která snížila počet položek ze 117 na 106.
„Zákonodárná práce týkající se zákona na podporu soukromé ekonomiky je urychlena, přičemž návrh zákona má být předložen zákonodárcům ke třetímu čtení,“ uvedla. Navrhovaný zákon, který se má stát prvním základním právním předpisem Číny věnovaným soukromému sektoru, výslovně definuje tento sektor jako zásadní pilíř socialistické tržní ekonomiky, což podle pozorovatelů zvýší důvěru podnikatelů a podpoří dlouhodobé investice.
Zhu uvedl, že čínské soukromé podniky jsou vysoce konkurenceschopné. V posledních letech se snažily snižovat náklady a zvyšovat kvalitu, přičemž jejich podíl na celkovém objemu čínského zahraničního obchodu vzrostl na více než 56 %, což dokazuje jejich odolnost.
Vzhledem k vysokým clům je však důležité, aby země nabídla vícesložkovou podporu pro soukromé firmy prostřednictvím posílení domácí poptávky a poskytování finanční podpory, uvedl ekonom.
ŠIROKÉ VYHLÍDKY ROZVOJE
Hosté vyjádřili optimismus ohledně rozvojových vyhlídek čínského soukromého sektoru, přičemž věří, že obrovský čínský trh s více než 1,4 miliardy obyvatel představuje dostatek obchodních příležitostí pro soukromé podniky.
Liu Min uvedla, že čínské soukromé podniky zintenzivňují své technologické a průmyslové inovační úsilí, protože tradiční odvětví se postupně vyvíjejí směrem k vyšší přidané hodnotě, inteligenci a ekologičnosti, zatímco strategicky se rozvíjející odvětví, jako je AI, vestavěná robotika, komerční kosmonautika a biomedicína, spolu s kulturním sektorem, vzkvétají.
Liu Yonghao zdůraznil potenciál tradičních odvětví k modernizaci prostřednictvím rozvoje nových kvalitních výrobních sil. Uvedl příklad investic své firmy do digitalizace a chytrých technologií v oblasti logistiky chladícího řetězce, které významně přispěly k ochraně kvality potravin podléhajících zkáze a snížení plýtvání. Díky tomu se jeho firma stala lídrem v tomto segmentu na čínském trhu.
Tan ze společnosti Westwell uvedl, že díky desetiletému zaměření na technologické inovace se jejich technologie a řešení v oblasti AI a autonomního řízení prosadily na trzích v 28 zemích a regionech a pomáhají revolučně měnit kontejnerovou logistiku prostřednictvím digitálních a inteligentních služeb poháněných AI.
Podle Zhua čínské soukromé podniky v posledních více než 40 letech rychle rostly a do budoucna se otevírají velké příležitosti v oblastech, jako je vývoj AI softwaru, nová výroba, zelený rozvoj a sektor služeb. „Jsem velmi optimistický ohledně vyhlídek čínských soukromých podniků.“
(Xinhua)