Home Zahraničí Afghánské ženy demonstrovaly v Kábulu za své právo na vzdělání

Afghánské ženy demonstrovaly v Kábulu za své právo na vzdělání

FOTO - ČTK/AP

V Kábulu znovu demonstrovaly ženy proti zákazu univerzitního vzdělání, který pro ně v úterý vydalo islamistické hnutí Tálibán. Ministr pro vyšší vzdělání Nadá Muhammad Nadím dnes rozhodnutí vykázat ženy z univerzit hájil v prvním veřejném vystoupení od vydání zákazu.

V rozhovoru pro afghánskou televizi Nadá Muhammad Nadím řekl, že zákaz vydaný tento týden byl nezbytný, aby zabránil mísení studentů obojího pohlaví na univerzitách. Navíc podle jeho přesvědčení některé vyučované předměty porušovaly zásady islámu. Zákaz bude podle jeho slov v platnosti do dalšího rozhodnutí. V reakci na kritické hlasy zaznívající ze zahraničí dodal, že by se cizinci neměli vměšovat do afghánských vnitřních záležitostí.

Neislámský a nehumánní zákaz

Podle stanice Tolonews ženy pochodovaly čtvrtí v západní části Kábulu a skandovaly protivládní hesla. Očití svědci uvedli, že několik demonstrantek i novinářů bylo krátce zatčeno. Proti zákazu univerzitního vzdělání protestovaly ve středu desítky lidí v Dželálábádu před druhou největší univerzitou v Afghánistánu. Několik žen se ve stejný den sešlo k protestu také v Kábulu.

Krok Tálibánu kritizovalo na sociálních sítích také několik populárních hráčů kriketu, který patří k nejoblíbenějším sportům v zemi. »Společnost, která nechává své děti v rukou nevzdělaných a negramotných žen, nemůže očekávat, že její členové budou sloužit a tvrdě pracovat,« napsal na Twitteru bývalý kapitán afghánského kriketového týmu Rašíd Chán.

Zákaz dnes podle agentury AP kritizovalo i Turecko a Saúdská Arábie. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua není »ani islámský, ani humánní«. »Údiv a lítost« vyjádřilo v souvislosti se zákazem ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie, která přitom až do roku 2019 uplatňovala v případě žen rozsáhlá omezení týkající se cestování, zaměstnávání a dalších důležitých aspektů každodenního života, včetně řízení auta. Již dříve kritizoval Tálibán za jeho krok Katar.

Islám nařizuje vzdělání mužům i ženám

Tálibán v úterý s okamžitou platností zakázal ženám studium na všech univerzitách. Šlo přitom o jednu z posledních svobod, které afghánské ženy v zemi měly. Od převzetí moci v srpnu 2021 islamisté ve velkém omezili práva žen, které jsou od té doby z velké části vyloučeny z veřejného života.

Podle Navídy Churásaníové, jedné z mála afghánských odbornic na islám, nařízení popírá hodnoty islámu a nemá v něm místo. Islám podle Churásaníové, která v současnosti žije v Kanadě, nařizuje vzdělání jak mužům, tak ženám. Tento názor s ní sdílí i nejmenovaný imám, který žije v Afghánistánu. BBC potvrdil, že v islámu by měli mít přístup ke vzdělání muži i ženy.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here