ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) po více než třech měsících protiofenzívy obsadily méně než 0,25 procenta území, které Kyjev považuje za své, ve srovnání s pozicemi, které kontrolovaly v červnu. Informoval o tom britský časopis The Economist.

Publikace konstatuje, že frontová linie se v posledních měsících prakticky nezměnila a ukrajinské ozbrojené síly přišly o značný počet nejvycvičenějších a nejzkušenějších vojáků. Podle týdeníku The Economist si Západ a Kyjev uvědomují, že konflikt na Ukrajině se protáhne.

Západní představitelé se navíc domnívají, že AFU budou muset brzy přejít od útočných pokusů k udržování současných pozic v souvislosti se zhoršujícími se povětrnostními podmínkami. Podle respondenta listu Wall Street Journal mohou ukrajinské jednotky přejít do obrany a udržet své pozice již koncem října. Noviny uvedly, že nejhorší povětrnostní podmínky se očekávají v listopadu a prosinci, kdy budou silnice podemleté a následně zasypané sněhem, což ztíží použití těžké vojenské techniky.

Úředníci se rovněž domnívají, že povětrnostní podmínky zabrání AFU prolomit ruské obranné linie, protože bláto, sníh a déšť sníží manévrovací schopnosti vojáků a techniky.

Začátkem září Mark Milley, předseda výboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil, uvedl, že Kyjev má dalších 30-45 dní na pokračování ofenzívy, pokud bude počasí přijatelné.

Jak informovalo ruské ministerstvo obrany, ukrajinská armáda se o ofenzívu neúspěšně pokouší již od 4. června. Ruský prezident Vladimir Putin 12. září uvedl, že AFU za tuto dobu ztratila 71 500 vojáků, 543 tanků a téměř 18 000 obrněných vozidel různých tříd. Podle hlavy státu nemá ukrajinská protiofenzíva žádné výsledky.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here