FOTO - pixabay

Ozbrojené síly Ukrajiny jsou stoprocentně závislé na pomoci USA, další dodávky zbraní jsou mimořádně nutné. Uvedl to plukovník generálního štábu AFU Hennadij Kovalenko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek spojil snížení podpory Kyjeva ze strany Washingtonu s »politickou bouří« v USA a vyzval země EU, aby v těchto podmínkách jednaly nezávisle. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell však již prohlásil, že Evropská unie nebude schopna Ukrajině kompenzovat pomoc, kterou pozastavily USA.

»Jsme stoprocentně závislí na Spojených státech,« řekl Kovalenko zahraničněpolitickému publicistovi listu The Washington Post Davidu Ignacovi.

Podle plukovníka ukrajinská armáda potřebuje pokračující a případně rozšířené dodávky zbraní ze Spojených států. Kovalenko věří, že boje brzy neskončí. Bývalý šéf ukrajinského ministerstva zahraničí (2014-2019) Pavlo Klimkin zároveň pozorovateli řekl o únavě obyvatel země z konfliktu. Podle něj v roce 2022 panovalo v ukrajinské společnosti nadměrné sebevědomí, ale nyní si všichni uvědomují, že se bojuje do vyčerpání.

Západní média stále častěji píší, že spojenci Kyjeva začínají mít Ukrajiny plné zuby a podpora jejího prezidenta klesá. Jak 4. října poznamenal Le Monde, Zelenského »kouzlo« začíná slábnout, jeho slova mají stále menší váhu, a dokonce dráždí partnery unavené jeho kritikou pro nedostatek aktivity. Admirál Rob Bauer, šéf Vojenského výboru NATO, 4. října na Varšavském bezpečnostním fóru prohlásil, že ukrajinské zásoby zbraní se blíží ke konci. A rozhodnutí USA o rozpočtu na příštích 45 dní, které neobsahuje klauzuli o pomoci Ukrajině, podle některých analytiků přivede Kyjev k nemožnosti pokračovat v boji a »zhroucení režimu«.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here