Home Pel mel Akademie se omluvila apačské herečce za reakci při předávání Oscarů

Akademie se omluvila apačské herečce za reakci při předávání Oscarů

Marie Louis Cruzová FOTO - independent.co.uk

Americká filmová akademie se omluvila indiánské aktivistce a herečce z kmene Apačů Marii Louise Cruzové, známé jako Sacheen Littlefeatherová, za urážky, kterým čelila po svém projevu na Oscarech. Umělkyně před téměř 50 lety vystoupila na slavnostním ceremoniálu místo herce Marlona Branda, aby promluvila o zobrazování původních obyvatel Ameriky v hollywoodských filmech, ale byla vypískána z pódia. Informoval o tom server BBC News.

Aktivistka a herečka v roce 1973 v přímém televizním přenosu odmítla Oscara, kterého získal Marlon Brando za film Kmotr. Brando odmítl ocenění za nejlepšího herce kvůli špatné reprezentaci původních obyvatel Ameriky americkým filmovým průmyslem a poslal místo sebe tehdy 26letou Cruzovou oděnou do šatů a mokasín z jelenice.

Akademie uvedla, že herečka byla po svém krátkém projevu vystavena »neoprávněným a neopodstatněným« urážkám. Někteří diváci ji vypískali. Hvězda westernů John Wayne, který byl v té době v zákulisí, údajně zuřil a muselo ho krotit šest členů ochranky.

V roce 2020 Littlefeatherová řekla BBC, že hned po projevu musela se dvěma členy ochranky opustit pódium. Dodala však, že to »bylo velmi dobře«, protože v zákulisí byl herec John Wayne, který byl prý na Marlona rozzuřený a na ni také a chtěl ji prý sám stáhnout z pódia. Někteří lidé použili i »Tomahawk chop« (gesto považované za ponižující vůči původním obyvatelům Ameriky), když procházela kolem.

Brando napsal mnohem delší projev, ale Littlefeatherová dostala od produkčního týmu předávání cen pokyn, aby odmítnutí omezila na 60 sekund.

»Nikdy jsem si nemyslela, že se dožiju dne, kdy tohle uslyším,« řekla Cruzová k omluvě webu The Hollywood Reporter.

Její projev byl podle organizátorů prvním politickým prohlášením na televizním ceremoniálu, čímž zahájila trend, který pokračuje dodnes. V televizi jej vidělo 85 milionů lidí. Některá média po této události uváděla, že Cruzová není skutečnou indiánkou, ale že s projevem souhlasila spíše proto, aby pomohla své herecké kariéře. Někteří také spekulovali, že by mohla být Brandovou milenkou. Cruzová BBC řekla, že všechna tato tvrzení jsou nepravdivá.

»Emocionální zátěž, kterou jste prožila, a dopady na vaši vlastní kariéru v našem odvětví jsou nenapravitelné. Odvaha, kterou jste prokázala, zůstávala příliš dlouho nedoceněna. Za to se vám hluboce omlouváme a zároveň vám vyjadřujeme upřímný obdiv,« napsal David Rubin, bývalý předseda Akademie filmového umění a věd herečce v dopise, který byl včera zveřejněn. Rubin uvedl, že projev na 45. ročníku udílení Oscarů »nám nadále připomíná nutnost respektu a důležitost lidské důstojnosti«.

Muzeum filmové akademie uspořádá v září akci, na níž herečka promluví o svém vystoupení na Oscarech v roce 1973 a o budoucnosti zastoupení původních obyvatel na filmovém plátně.

»My Indiáni jsme velmi trpěliví lidé – je to teprve 50 let!« uvedla pětasedmdesátiletá herečka v reakci na omluvu. »Musíme si v tomto ohledu zachovat smysl pro humor za všech okolností. Je to naše metoda přežití,« dodala.

(mac, čtk)

FOTO – wikipedia/Creative Commons/ UCLA Library Special Collections, br.de, independent.co.uk

Předchozí článekCena elektřiny v Evropě za další metou, a ani za ní se nezastaví
Další článekJednorázovým příborům či plastovým brčkům odzvonilo, i »uchošťour« už bude muset být recyklovatelný

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here