FOTO - síť X

Aktivisté radikálního ekologického hnutí Letzte Generation (Poslední generace) se pokusili narušit mezinárodní berlínský maraton tím, že na trať vylili oranžovou barvu. Několik aktivistů také vniklo na trať a pokusilo se natáhnout proklimatické plakáty.

Zasáhli místní policisté a aktivisty z trati vyvedli. Ekoaktivisté vzápětí uvedli, že je jim »stejně líto narušit každodenní život řemeslníka jako přerušit dlouho očekávanou běžeckou soutěž«. »Děláme to, protože jsme v zoufalé situaci. V existenčním ohrožení!« tvrdili.

Již dříve berlínská policie zakázala všechny protesty během maratonu. Porušení tohoto obecného nařízení úřadů, jak upřesnili strážci zákona, bude stíháno a bude mít za následek vysoké pokuty. Během maratonu se zapojí asi 650 strážců zákona.

Berlínský maraton je jedním z nejprestižnějších maratonských závodů na světě. Nedělní závod na 42,195 km má rekordní počet 47 912 účastníků. Trať vede přes některé z nejznámějších berlínských památek. Maratonu se účastní současný světový rekordman na této vzdálenosti Keňan Eliud Kipchoge.

Letzte Generation vyzývá k důraznějšímu boji proti změně klimatu, omezení rychlosti na dálnicích a snížení cen jízdného ve veřejné dopravě. Zástupci hnutí opakovaně zdůraznili, že budou pokračovat v akcích, dokud německé úřady nenajdou optimální řešení. Účastníci Letzte Generation pravidelně blokují ulice v Německu tím, že se lepí na asfalt. V současné době vede berlínské státní zastupitelství asi 2460 případů proti ekoaktivistům Letzte Generation.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here