Home Zahraničí Americká armáda letos nebude schopna splnit náborový cíl 65 000 rekrutů

Americká armáda letos nebude schopna splnit náborový cíl 65 000 rekrutů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americká armáda nebude schopna splnit stanovený plán náboru 65 000 rekrutů v roce 2023. Uvedla to v úterý ministryně armády USA Christine Wurmutová, která vystoupila na slyšení výboru pro rozpočtové prostředky amerického Senátu.

»Spolu s náčelníkem generálního štábu americké armády generálem Jamesem McConvillem jsme si stanovili velmi ambiciózní cíl, kterým je nábor 65 000 rekrutů v tomto roce. Tohoto cíle nedosáhneme. Děláme vše pro to, abychom se tomuto cíli co nejvíce přiblížili, ale nedosáhneme ho,« řekla.

»Náš konečný stav je přibližně 455 000 osob. V důsledku toho je ve většině velkých zařízení po celé zemi méně vojáků, než by mělo být,« vysvětlila a dodala, že pokud se situace s náborem nenapraví, bude nutné provést zásadní strukturální změny a redukce, aby se »zajistilo, že jednotky, jako jsou ty v silách okamžité reakce, budou mít odpovídající početní stav a budou připraveny vyrazit«.

McConville, který se slyšení rovněž zúčastnil, uvedl, že početní stavy stávajících jednotek by mohly být až 70procentní. »Ocitneme se v situaci, kdy strukturální jednotka stále existuje, ale v jejích řadách nestojí vojáci,« zdůraznil.

V loňském roce chybělo americké armádě přibližně 15 000 vojáků. Při projevu na setkání s washingtonskou skupinou vojenských pozorovatelů v únoru letošního roku Wurmut označil řešení problému náboru za prioritu armády.

(jb, TASS)