Home Zahraničí Americká hra na »tchajwanskou kartu« je odsouzena k neúspěchu, tvrdí argentinský expert

Americká hra na »tchajwanskou kartu« je odsouzena k neúspěchu, tvrdí argentinský expert

Na snímku z 21. března 2023 jsou kovové zábrany umístěné u budovy Kapitolu ve Washingtonu, D.C., Spojené státy. FOTO - Xinhua/Liu Jie

Americká hra na »tchajwanskou kartu« je odsouzena k neúspěchu, protože je v rozporu s historickým trendem a usiluje pouze o udržení globální hegemonie Washingtonu, uvedl argentinský akademik Sebastian Schulz.

»Washington má stále méně možností, jak donutit země našeho regionu, aby se postavily na stranu Tchaj-wanu,« řekl profesor Centra čínských studií Národní univerzity v La Platě v nedávném rozhovoru pro Xinhua.

»Vztahy s Tchaj-wanem byly dlouhodobě udržovány pod tlakem USA a tento tlak slábne v důsledku krize hegemonie Washingtonu, ale také v důsledku nárůstu relativní síly rozvíjejících se a rozvojových zemí,« řekl.

V souvislosti s nedávným rozhodnutím Hondurasu přerušit tzv. diplomatické vztahy s Tchaj-wanem profesor uvedl, že »latinskoamerický a karibský region má větší autonomii a suverenitu v oblasti mezinárodní politiky. Proto je rozhodnutí Hondurasu jednoznačně v souladu s dobou«.

Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny a země globálního Jihu vidí v Číně odpovědnou velkou zemi, dodal.

Muž běží před mrakodrapem Tchaj-pej 101 v Tchaj-peji na jihovýchodě Tchaj-wanu 1. října 2019. FOTO – Xinhua/Chen Bin

Schulz zdůraznil, že Spojené státy uplatňují dvojí metr, když uznávají politiku jedné Číny a zároveň neustále podporují separatistické postoje na Tchaj-wanu a dodávají mu zbraně.

»Je zřejmé, že obyvatelstvo Tchaj-wanu představuje pro Spojené státy tu nejmenší prioritu. To, o co Washington svými manévry usiluje, je udržení své nadvlády v mezinárodním řádu a udržení své hegemonie vytvářením napětí a destabilizací,« uvedl expert.

Podle experta je rozhodnutí Hondurasu uznat princip jedné Číny »nepochybně rozhodnutím s významem přesahujícím rok 2023«.

»Vyjadřuje také historický trend a kontinuitu (téhož) rozhodnutí přijatého dalšími sousedními zeměmi v regionu,« uvedl s odkazem mimo jiné na Panamu, Nikaraguu a Kostariku.

Podle Schulze bude rozhodnutí Tegucigalpy jistě přínosem nejen pro Honduras, ale také pro mezinárodní systém, protože velká část zemí globálního Jihu bude generovat větší stabilitu na světové úrovni.

»Probíhá proces, který usiluje o více multilaterální, multipolární mezinárodní řád, kde jsou respektovány zásady jako nevměšování se do vnitřních záležitostí států, suverenita a územní celistvost,« řekl.

(Xinhua)