Americká vojenská pomoc Kyjevu byla nižší, než se původně předpokládalo

Vojenská pomoc, kterou Washington poskytl Kyjevu ve fiskálních letech 2022 a 2023 (od 1. října 2021 do současnosti), se ve skutečnosti ukázala být o 6,2 miliardy dolarů nižší, než americká administrativa původně hlásila. Novinářům to řekla zástupkyně tiskového mluvčího Pentagonu Sabrina Singhová s odvoláním na výsledky auditu poté, co byla odhalena chyba ve výpočtech.

Zástupkyně amerického ministerstva obrany vysvětlila, že ve značném počtu případů byly služby založeny na reprodukčních nákladech, nikoli na čisté účetní hodnotě, což nadhodnocovalo hodnotu vybavení odebraného z amerických zásob a poskytnutého Ukrajině. 

Po zjištění nesrovnalostí finanční kontrola uvedla potřebná kritéria pro odhad nákladů, podle kterých byl proveden přepočet. »Potvrdili jsme, že konečné přecenění za fiskální rok 2023 bylo 3,6 miliardy dolarů a za fiskální rok 2022 2,6 miliardy dolarů, celkem 6,2 miliardy dolarů,« řekla.

Podle Pentagonu poskytl Washington od zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině kyjevským úřadům vojenskou pomoc ve výši zhruba 40 miliard dolarů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy