Home Zahraničí Americké banky čelily v prvním čtvrtletí největšímu odlivu vkladů za posledních 39...

Americké banky čelily v prvním čtvrtletí největšímu odlivu vkladů za posledních 39 let

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americké banky v prvním čtvrtletí letošního roku čelily největšímu odlivu vkladů od roku 1984 ve výši 472 miliard dolarů v souvislosti s bankroty velkých finančních institucí v zemi. Uvádí se to ve zprávě Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) USA.

Zpráva konstatuje, že celkové vklady amerických bank klesly od roku 1984 (kdy úřady začaly tyto údaje shromažďovat) o rekordních 2,5 %, zatímco zisky bankovního sektoru jako celku zůstaly nezměněny. Regulátor sleduje výsledky 4672 komerčních bank a spořitelen.

Pokles odpovídajícího údaje byl způsoben především nepojištěnými vklady (přesahujícími 250 000 USD), protože pojištěné vklady vzrostly o 255,1 mld. dolarů, tj. o 2,5 %, díky zkrachovalým bankám Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. FDIC však zdůrazňuje, že největší odliv vkladů byl ve skutečnosti kompenzován nárůstem velkoobchodního financování, které v prvním čtvrtletí vzrostlo o 14,4 %.

Podle FDIC pokračoval odliv vkladů již čtvrté čtvrtletí v řadě, přičemž jejich objem se zvýšil. Již dříve regulátor navrhl reformy systému ochrany vkladů v amerických bankách v souvislosti s bankroty SVB a Signature Bank.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here