Home Zahraničí Americké úřady požadují po Twitteru informace, včetně Muskovy interní korespondence

Americké úřady požadují po Twitteru informace, včetně Muskovy interní korespondence

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americká Federální obchodní komise (FTC) požádala vedení společnosti Twitter, aby zveřejnilo údaje o propouštění zaměstnanců Twitteru, interní korespondenci a informace o novinářích, kteří sestavovali složky Twitteru. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na získané dokumenty.

Podle listu zástupci FTC od koupě Twitteru podnikatelem Ilonem Muskem v říjnu loňského roku podali společnosti 12 žádostí o informace. FTC se zajímala o to, jak může Muskova politika ovlivnit snahu společnosti chránit osobní údaje uživatelů Twitteru. FTC získala právo požadovat tyto informace poté, co bývalé vedení Twitteru loni v květnu urovnalo žalobu na ochranu osobních údajů uživatelů a souhlasilo se zaplacením pokuty ve výši 150 milionů dolarů a přijetím zvýšených opatření na ochranu osobních údajů uživatelů.

FTC se obává, že masivní propouštění zaměstnanců Twitteru po Muskově akvizici společnosti by mohlo mít negativní dopad na ochranu údajů uživatelů. V této souvislosti bylo vedení společnosti požádáno, aby uvedlo přesný počet propuštěných zaměstnanců a také vysvětlilo, jaké úkoly vykonávali. Již dříve bylo oznámeno, že po Muskově příchodu bylo propuštěno nebo odešlo ze společnosti Twitter přibližně 80 % zaměstnanců.

Kromě toho FTC požádala vedení Twitteru o interní korespondenci »související s Ilonem Muskem«, která byla odeslána »na jeho pokyn nebo kterou obdržel«. Úředníci Komise také trvali na tom, aby Musk osobně vypovídal, k tomu však zatím nedošlo, upřesňuje Wall Street Journal.

FTC nicméně požádala vedení Twitteru o podrobnosti o tom, kteří novináři shromažďovali údaje pro »spis o Twitteru« a k jakým informacím měli přístup. Pokud se zjistí, že Twitter porušil podmínky dohody s prokuraturou, mohly by společnosti hrozit další pokuty, omezení podnikání nebo sankce vůči členům vedení odpovědným za porušení.

Musk 27. října loňského roku uzavřel dohodu o koupi společnosti Twitter, která vlastní stejnojmennou sociální síť, za 44 miliard dolarů. Ihned po koupi propustil řadu členů vedení společnosti, včetně generálního ředitele Paraga Agrawala a finančního ředitele Neda Segala. Podle dokumentů zveřejněných v databázi americké Komise pro cenné papíry Musk také rozpustil správní radu a stal se jediným jednatelem společnosti.

(TASS)