Home Zahraničí Americký plyn se ukázal být »mnohem dražší a horší« než ruský

Americký plyn se ukázal být »mnohem dražší a horší« než ruský

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážený Německem ze Spojených států se ukázal být mnohem dražší a horší než ruský plyn dodávaný plynovody, uvedl poslanec německého parlamentu.

»Oba plynovody (Nord Stream a Nord Stream 2) přivedly do Německa levný zemní plyn z Ruska. Kvůli sabotáži nyní není možné tyto možnosti využít,« uvedl Andrej Hunko, poslanec německého Spolkového sněmu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy, pro čínské noviny Global Times. »Na druhou stranu nyní dostáváme hodně plynu z USA, zkapalněného zemního plynu (LNG), který je daleko dražší a z ekologického hlediska horší.«

Podle jeho slov je nyní Evropa závislá na americkém plynu, »což je také problém«.

»Německo nemá možnost vybrat si, který plyn je lepší a levnější a který je ekologicky lepší,« dodal Hunko.

Německý zákonodárce dále uvedl, že v německé společnosti probíhají diskuse o opravě plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, »ale právě teď je tato možnost pryč«.

Hunko rovněž neodmítl možnost, že v těchto sabotážních útocích hraje roli Washington. »Jak jsem řekl, myslím si, že by to mohla být pravda,« řekl.

Dne 27. září 2022 společnost Nord Stream AG informovala o bezprecedentním poškození, k němuž došlo den předtím na třech řetězcích plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na moři. Dne 26. září 2022 zaznamenali švédští seismologové dva výbuchy na trasách plynovodů. Ruská generální prokuratura zahájila trestní řízení na základě obvinění z mezinárodního terorismu.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil 8. února článek, v němž s odvoláním na své zdroje uvedl, že potápěči amerického námořnictva v červnu 2022 pod rouškou cvičení BALTOPS nastražili pod plynovody Nord Stream 1 a 2 výbušná zařízení a Norové o tři měsíce později bomby aktivovali. Podle novináře rozhodnutí o provedení operace přijal osobně americký prezident Joe Biden po devítiměsíčních diskusích s bezpečnostními specialisty Bílého domu.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.