Home Zahraničí Arménský parlament prohlásil, že členství v NATO je »technicky a politicky« nemožné

Arménský parlament prohlásil, že členství v NATO je »technicky a politicky« nemožné

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Arménie nemůže v žádném případě vstoupit do NATO, a to z »technických a politických důvodů«, prohlásil Sargis Khandanyan, šéf stálého parlamentního výboru pro zahraniční vztahy a člen strany premiéra Nikola Pašinjana.

»Arménie je otevřena spolupráci s dalšími zeměmi v oblasti bezpečnosti a obrany. Pokud jde o členství Arménie v NATO, nevidím to z technických a politických důvodů jako možné a arménská vláda nikdy nehovořila o tom, že by chtěla být členem,« řekl na brífinku.

Chandanjan zároveň kritizoval Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), která podle něj »opustila Arménii«. Zákonodárce rovněž uvedl, že Jerevan má na Moskvu »mnoho otázek«.

Předseda Evropského výboru pro rozšíření NATO Gunther Fehlinger vyzval 4. září Arménii, aby se k alianci připojila. Později téhož dne náměstek arménského ministra zahraničí Vahan Kostanjan uvedl, že jeho země spolupracuje s NATO v různých formátech a že je připravena v tomto procesu pokračovat.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško označil 6. září Fehlingerovy výroky o potřebě Arménie vstoupit do NATO za »velkou fantazii«. Podle něj Moskva vychází z reality, že Arménie je členem CSTO a hodlá »dále posilovat vojenskou a politickou spolupráci« se svým spojencem.

Již dříve arménské ministerstvo obrany oznámilo, že ve dnech 11.-20. září se na území Arménie uskuteční společné vojenské cvičení Arménie a USA s názvem Eagle Partner 2023. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Moskva vyjádřila Jerevanu své znepokojení nad rozhodnutím uspořádat cvičení s USA. Diplomat upozornil, že Arménie jako člen CSTO by se »v duchu spojenectví a partnerství měla držet provádění cvičení s těmi, kdo jsou členy této aliance«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here