Home Zahraničí ASEAN prohloubí hospodářskou integraci, aby se ubránil vlivu geopolitiky

ASEAN prohloubí hospodářskou integraci, aby se ubránil vlivu geopolitiky

Vlajky ASEAN FOTO - pixabay

Členové Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) prohloubí hospodářskou integraci a posílí propojení dodavatelských řetězců, aby čelili negativnímu dopadu geopolitického napětí, které ovlivňuje energetickou a finanční stabilitu. Ministři zahraničí zemí ASEAN to uvedli v prohlášení vydaném v sobotu po zasedání v Jakartě.

»Uvědomili jsme si dopad nových výzev souvisejících s pandemií koronaviru a současným geopolitickým napětím, včetně potravin, energie a finanční stability. Znovu jsme potvrdili náš závazek prohloubit hospodářskou integraci ASEAN, rozšířit obchod a investice v rámci ASEAN a posílit propojení dodavatelských řetězců,« uvádí se v prohlášení.

Indonéský prezident Joko Widodo, který se v pátek setkal s ministry zahraničí ASEAN, řekl, že sdružení by nemělo být prostředníkem cizích zájmů. Opakovaně se zasazoval o nezávislou zahraniční politiku.

Sdružení národů jihovýchodní Asie bylo založeno v roce 1967 a dnes sdružuje 10 zemí: Brunej, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. Na summitu ASEAN v Phnompenhu v listopadu 2022 byl Východnímu Timoru udělen status kandidátské země. V Jakartě se poprvé účastní jako pozorovatel.

(TASS)