Assange byl propuštěn z britského vězení, Spojené království opustil letadlem

Server WikiLeaks oznámil, že jeho zakladatel Julian Assange byl propuštěn z britské věznice Belmarsh, kde byl držen od roku 2019, a opustil letadlem Velkou Británii.

»Ráno 24. června opustil věznici s maximální ostrahou Belmarsh, kde strávil 1901 dní. Vrchní soud v Londýně ho propustil na kauci a během odpoledne byl propuštěn na letišti Stansted, kde nastoupil do letadla a odletěl ze Spojeného království,« uvedla organizace na své stránce X.

WikiLeaks rovněž potvrdil informace amerického soudu o dohodě o přiznání viny mezi Assangem a americkými prokurátory. Zároveň však podle organizace ještě nebyla »formálně uzavřena«.

Již dříve americký okresní soud pro Severní Mariany, které mají status nezačleněného organizovaného území Spojených států, zveřejnil dokument, v němž se uvádí, že Assange by mohl v rámci dohody přiznat částečnou vinu. Televize NBC uvedla, že díky tomu by se Assange mohl po pěti letech vězení dostat na svobodu.

Slyšení, na kterém by Assange mohl učinit částečné přiznání viny, se uskuteční 26. června u soudu na Saipanu.

Assange je od roku 2019 ve věznici Belmarsh, kam byl umístěn po vyhoštění z ekvádorského velvyslanectví v Londýně. Více než pět let Washington usiloval od Spojeného království o jeho vydání do Spojených států, kde je obviněn z trestných činů souvisejících s největším případem vyzrazení utajovaných informací v americké historii.

(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy