Australský voják, který zabíjel v Afghánistánu civilisty, byl propuštěn na kauci

Bývalý voják australských ozbrojených sil, který byl zatčen kvůli obvinění z válečných zločinů během služby v Afghánistánu, byl propuštěn na kauci, aby byla zajištěna jeho bezpečnost. Informoval o tom v úterý televizní kanál 9News.

41letý Oliver Schultz, obviněný ze zabíjení civilistů během služby v australské vojenské misi v Afghánistánu, byl propuštěn ze soudní síně na kauci 200 000 australských dolarů (zhruba tři miliony Kč) z důvodu »nebezpečí, kterému by mohl být ve vězení vystaven ze strany uvězněných islamistů a extremistů«. »Mohou se tam (ve vazebních zařízeních) nacházet lidé, kteří mají vůči obžalovanému zášť kvůli tomu, co dělal při výkonu služby. Vězeňští pracovníci ho nebudou moci sledovat 24 hodin denně a jeho situace může být mnohem horší než u jiných vězňů,« upozornila ve svém rozhodnutí soudkyně Jennifer Atkinsonová.

Podle obžaloby se Schultz, který byl zatčen 20. března, dopustil válečného zločinu během služby v Afghánistánu. Jak dokazují kamerové záznamy připevněné na jeho helmě, v březnu 2020 chladnokrevně a bezdůvodně zabil neozbrojeného 25letého muže na pšeničném poli, když na něj třikrát vystřelil. Později byl kvůli zdravotním problémům suspendován a propuštěn.

Vyšetřování válečných zločinů spáchaných vojáky australských speciálních sil během války v Afghánistánu zahájili v roce 2016 inspektoři australského ministerstva obrany. Odhalilo důkazy o 39 vraždách a nejméně dvou případech zbytečného týrání, což vedlo k obvinění 25 sloužících a bývalých příslušníků ozbrojených sil země. Po zveřejnění vyšetřování, nazvaného Breretonova zpráva, se velitel australských obranných sil generál Angus Campbell omluvil obyvatelům Afghánistánu a oznámil, že jednotky uvedené ve vyšetřování budou reformovány nebo rozpuštěny a že vyznamenání a hodnosti získané řadou vojáků a důstojníků, kteří sloužili v Afghánistánu v letech 2007-2015, budou zrušeny.

V rámci řízení bylo 13 australským vojákům doručeno oznámení o ukončení služebního poměru a případy 19 dalších byly předány australské federální policii k dalšímu trestnímu vyšetřování. Proces s Oliverem Schultzem byl prvním případem v historii země, kdy byl sloužící nebo bývalý příslušník australských ozbrojených sil obviněn z válečných zločinů.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy