ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bahrajnské úřady odvolaly velvyslance v Izraeli a rozhodly se pozastavit ekonomické vztahy s Tel-Avivem na důkaz podpory palestinskému lidu v souvislosti s izraelskými akcemi v pásmu Gazy, uvedla Rada reprezentantů království.

»Rada reprezentantů bere na vědomí, že velvyslanec Izraele v Bahrajnu opustil království a Bahrajn přijal rozhodnutí vrátit velvyslance království v Izraeli zpět do země. Hospodářské vztahy s Izraelem jsou rovněž pozastaveny,« uvedla Rada v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách.

Toto rozhodnutí »je potvrzením historického a pevného postoje Bahrajnu k podpoře palestinské otázky a zákonných práv bratrského palestinského národa,« poznamenal zákonodárný orgán. Rada zástupců Bahrajnu musí požadovat přijetí opatření na ochranu životů nevinných lidí v pásmu Gazy a dalších palestinských regionech s ohledem na »pokračující válku a vojenské operace a pokračující izraelskou agresi ve světle nedodržování mezinárodního humanitárního práva,« dodala.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října, kdy bojovníci radikální palestinské skupiny Hamás podnikli z pásma Gazy překvapivý útok na izraelské území, při němž zabili obyvatele izraelských pohraničních osad a zajali více než 200 rukojmích, včetně dětí, žen a starců. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a podniká letecké údery na Gazu i na některé části Libanonu a Sýrie. Střety probíhají také na Západním břehu Jordánu.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here