Na snímku z 27. července 2023 je symbol eura v německém Frankfurtu. FOTO - Xinhua/Zhang Fan

Podle výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB), které byly zveřejněny v úterý, většina bank v eurozóně ve třetím čtvrtletí letošního roku nadále zpřísňovala své úvěrové standardy.

Padesát šest procent ze 157 bank zapojených do průzkumu ECB o poskytování úvěrů, který byl proveden mezi 15. zářím a 2. říjnem, uvedlo, že zpřísnilo své úvěrové standardy.

»Kumulativní míra čistého zpřísnění od roku 2022 byla značná, což je v souladu s pokračujícím výrazným oslabením dynamiky poskytování úvěrů,« uvedla ECB ve svém prohlášení.

Celkové podmínky požadované bankami pro všechny kategorie úvěrů byly ve třetím čtvrtletí přísnější především díky rostoucím úvěrovým sazbám.

Na snímku ze 7. července 2022 je sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. FOTO – Xinhua/Shan Weiyi

Vzhledem k tomu, že banky zpřísnily úvěrové standardy, poptávka po úvěrech ze strany firem i domácností ve třetím čtvrtletí nadále klesala.

Ve snaze zkrotit inflaci zvýšila ECB od července 2022 své hlavní úrokové sazby desetkrát za sebou. Současně také snižuje své bilanční portfolio, což banky v eurozóně v průzkumu uvedly, že »přispělo ke zhoršení podmínek tržního financování a likviditní pozice bank v eurozóně v posledních šesti měsících«.

Pokud jde o výhled do čtvrtého čtvrtletí, banky eurozóny očekávají další čisté zpřísnění úvěrových standardů pro úvěry firmám. Standardy u úvěrů na bydlení by měly ve čtvrtém čtvrtletí zůstat stabilní.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here