FOTO - ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

Velké odborové organizace v Belgii na dnešek vyhlásily jednodenní generální stávku, jejímž cílem je dosáhnout zvýšení platů zaměstnanců. Odbory chtějí, aby se vyrovnaly dopady inflace a strmě rostoucích životních nákladů. Ochromena bude veřejná doprava včetně letecké, chod škol a někde i provoz zdravotnických zařízení.

Belgické dráhy předem informovaly, že vyjede jen každý čtvrtý vlak. Na bruselském letišti Zaventem byla zrušena více než polovina letů. Agentura DPA uvádí, že letiště Charleroi jižně od Bruselu neodbaví žádná letadla. Kromě toho vyjede méně autobusů, tramvají a vlaků metra než v běžný pracovní den. Kvůli špatným pracovním podmínkám se ke stávce připojí i zdravotníci v mnoha nemocnicích v Bruselu a ve Valonsku. Pohotovostní službu lékaři ovšem zajistí.

List Le Monde na svých internetových stránkách napsal, že sociální napětí v Belgii roste kvůli vysokým cenám energie i inflaci, jejíž míra přesáhla 12 procent. Vláda od listopadu do března v rámci podpůrného balíčku bude lidem vyplácet měsíčně 135 eur (3284 korun) na plyn a 61 eur na elektřinu.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here