Home Zahraničí Biden požádá o pomoc Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů

Biden požádá o pomoc Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden (vpravo) při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě ve Washingtonu, 21. prosince 2022. FOTO - Xinhua/Liu Jie

Americký prezident Joe Biden hodlá požádat Kongres o vyčlenění přibližně 60 miliard dolarů jako pomoc Ukrajině, informovala televizní stanice NBC News s odvoláním na své zdroje.

Podle zdrojů půjde Kyjevu většina ze 100miliardového balíku určeného pro Ukrajinu, Izrael, Tchaj-wan a ochranu hranic USA. Balíček zatím není dohodnutý, ale Biden jej plánuje oznámit ještě tento týden, uvedla televizní stanice.

Časopis Foreign Policy již dříve s odvoláním na úředníky uvedl, že Bidenova administrativa by měla ještě tento týden předložit Kongresu návrh zákona kombinujícího vojenskou pomoc Izraeli, Ukrajině a Tchaj-wanu. Návrh zákona by rovněž počítal s financováním ochrany hranic USA.

Nejmenovaný americký zákonodárce však časopisu sdělil, že takový návrh zákona může ve Sněmovně reprezentantů narazit na problém, neboť někteří republikáni jsou proti kombinování pomoci. Zatímco podpora Izraele a ochrana hranic nejsou ve Sněmovně reprezentantů zpochybňovány, myšlenka další pomoci Ukrajině se nelíbí některým republikánům, kteří se domnívají, že USA už pro Ukrajinu udělaly dost.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here