Home Zahraničí Biden v rozporu s předvolebními sliby posvětil další těžbu ropy na Aljašce

Biden v rozporu s předvolebními sliby posvětil další těžbu ropy na Aljašce

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve Spojených státech je téměř úplně jedno, jestli je u vesla republikán nebo demokrat. Přesvědčit se o tom nyní mohli ekologové. Administrativa prezidenta Joe Bidena totiž přes všechny jeho předvolební sliby schválila projekt další těžby ropy na Aljašce.

Příslušný dokument byl v pondělí zveřejněn na internetových stránkách amerického Úřadu pro správu veřejných a státních pozemků. Projekt, umožní americké energetické společnosti ConocoPhillips provádět ropné vrty ve třech oblastech na území severozápadní Aljašky.

Společnost ConocoPhillips v komentáři k rozhodnutí uvedla, že vrty by mohly produkovat až 180 000 barelů ropy denně. »Očekává se, že projekt přinese federální vládě, státu Aljaška a komunitám v oblasti Severního svahu nové příjmy ve výši 8 až 17 miliard dolarů,« uvedla společnost.

Předpokládaný objem těžby představuje 1,6 procenta veškeré současné produkce ve Spojených státech a hodnota projektu z něj činí jeden z největších amerických projektů v této oblasti.

Celkově by se při rozvoji tří lokalit vytěžilo 576 milionů barelů ropy, ale zároveň by vznikly emise oxidu uhličitého ve výši 239 milionů tun, uvedla státní agentura ve svém rozhodnutí.

To je ale v příkrém rozporu s politikou přechodu na čistou energii, která byla klíčovým bodem Bidenova volebního programu. Projekt vyvolal rozsáhlou kritiku ekologických aktivistů, kteří trvají na tom, že těžba na Aljašce by znamenala klimatickou katastrofu.

(ici, TASS)