Home Zahraničí Bílý dům není spokojen s Macronovým plánem na řešení konfliktu na Ukrajině

Bílý dům není spokojen s Macronovým plánem na řešení konfliktu na Ukrajině

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americké úřady jsou nespokojeny s iniciativou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na řešení ukrajinské krize prostřednictvím Číny. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.

Podle ní Bílému domu vadí, že Macron svůj plán navrhl bez konzultace se svými spojenci. Podle agentury se přístup francouzského vůdce k urovnání ukrajinského konfliktu Washingtonu nelíbil.

Agentura také dříve uvedla, že západní spojenci se k Macronovu plánu stavěli kriticky, protože se domnívali, že taková strategie hrozí rozdělením EU. Evropští představitelé se domnívají, že uspořádání rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou prostřednictvím ČLR by mohlo vést ke zmatkům ohledně územních nároků obou stran.

Agentura Bloomberg 18. dubna uvedla, že Macron pověřil svého poradce Emmanuela Bonna, aby ve spolupráci s Wang I, vedoucím kanceláře Komise pro zahraniční záležitosti Ústředního výboru Komunistické strany Číny, vypracoval program, který by mohl sloužit jako základ pro budoucí rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Francouzský lídr údajně plánuje oslovit Peking a navrhnout plán, který by mohl vést k obnovení rusko-ukrajinského dialogu.

(TASS)