Home Zahraničí Blackout v Pákistánu – bez proudu je skoro celá země

Blackout v Pákistánu – bez proudu je skoro celá země

FOTO - ČTK/AP/K.M. Chaudary

Velkou část Pákistánu, včetně metropole a dalších velkých měst, postihl dnes ráno výpadek elektřiny. Důvodem je porucha rozvodné sítě na jihu země, jež způsobila výpadky i v dalších částech Pákistánu, který má přes 230 milionů obyvatel. Server televize CNN uvedl, že výpadek postihl téměř celou zemi a je nejhorší od ledna 2021, kdy se do tmy na několik hodin ponořilo skoro 90 procent země.

Kvůli výpadku proudu večer přestaly fungovat i tisíce věží mobilních telefonních operátorů, uvedl Reuters. Do setmění se téměř nikde nepodařilo dodávky elektřiny obnovit, úřady proto kvůli bezpečnosti zvýšily počty hlídkujících policistů, píše AP.

Kvůli výpadku je mnoho lidí bez pitné vody, neboť čerpadla pohání právě chybějící elektřina, píše agentura AP. Podle ní také pákistánský premiér Šahbáz Šaríf nařídil prošetření příčin výpadku.

Letiště jsou schopna zajišťovat provoz díky vlastnímu systému generátorů, uvedl pákistánský úřad pro civilní letectví. Informoval o tom server UPI. Podle stejného zdroje ale v některých firmách a na dalších místech došlo palivo do generátorů.

Podle médií nastal výpadek ráno kolem půl osmé místního času (asi 03.30 SEČ) a zasáhl také řadu nemocnic, které spustily generátory pro nouzové situace.

»Kvůli kolísání napětí v rozvodnách na jihu země v provincii Sindh se začaly jednotky systému jedna po druhé odstavovat,« řekl novinářům mluvčí ministerstva energetiky. Podle vlády by dodávky elektřiny měly být v celé zemi plně obnoveny dnes v noci.

Výpadek postihl mimo jiné města Islámábád, Karáčí, Láhaur, Péšávar či Kvétu, uvedla agentura EFE s odkazem na informace na Twitteru. V Láhauru podle AP nejezdilo metro a zaměstnanci hlídali stanice a odstavené vozy.

Pákistán se s blackouty potýká v posledních letech opakovaně. Důvodem je špatná údržba energetické infrastruktury kvůli nedostatku financí. Energetickou kapacitu má země dostatečnou, zejména v zimě, kdy má i přebytky, uvedla agentura Reuters.

Kvůli energetické krizi pákistánská vláda nedávno nařídila snížit spotřebu energie o třetinu. Mimo jiné obchody a restaurace tak mají zavírat dříve.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.