Home Zahraničí EU nemůže legálně zabavit všechna zmrazená ruská aktiva

EU nemůže legálně zabavit všechna zmrazená ruská aktiva

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Orgány Evropské unie dospěly k závěru, že Společenství nemůže legálně zabavit zmrazená ruská aktiva v hodnotě přibližně 200 miliard eur, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na dokument, který má k dispozici.

Pracovní skupina EU pro použití zmrazených ruských aktiv podle agentury nevidí »spolehlivou legální cestu« ke konfiskaci zmrazených aktiv »pouze na základě toho, že tato aktiva podléhají omezujícím opatřením«. Místo toho se EU hodlá zaměřit na dočasné využití těchto prostředků.

Podle zdrojů Bloombergu navíc několik velkých světových bank vyjádřilo obavy, že by Moskva mohla podniknout odvetná opatření, pokud si EU přivlastní ruská aktiva.

Podle agentury EU zvažuje způsoby, jak nasměrovat přebytečné investiční zisky do Kyjeva. Již dříve však Evropská centrální banka varovala Evropskou komisi (EK), že stažení zisků z operací se zmrazenými ruskými aktivy by mohlo podkopat důvěru v euro jako globální měnu a otřást globální finanční stabilitou.

V tomto ohledu EU upřednostnila povinnost uložit společnostem, které získávají velké zisky z ruských investic, aby převedly významnou částku do EU. Představitelé EU agentuře Bloomberg vysvětlili, že takové rozhodnutí neovlivní právní status aktiv a finanční stabilitu.

EK od loňského roku opakovaně prohlašuje, že stávající evropská legislativa neumožňuje konfiskaci cizího majetku zmrazeného v důsledku jednostranných omezení EU a jejich převod na jinou osobu nebo stát. Zároveň EK od loňského léta intenzivně pracuje na změně evropských norem tak, aby konfiskace těchto prostředků byla legální.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here