Home Zahraničí Bolsonaro Lulovi prezidentskou šerpu nepředá, raději odletěl do USA

Bolsonaro Lulovi prezidentskou šerpu nepředá, raději odletěl do USA

Jair Bolsonaro FOTO - Wikimedia Commons/Isac Nóbrega

Dosluhující krajně pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro opustil zemi a jeho letoun v noci na dnešek přistál na americké Floridě. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Končící hlava státu z vlasti odcestovala krátce před nedělní inaugurací svého nástupce. Podle agentur se uvedení do úřadu politického rivala zřejmě nezúčastní.

Oficiální brazilské letadlo přistálo v Orlandu na Floridě v pátek večer místního času, vyplývá z webu FlightAware monitorujícího lety. Ačkoliv Bolsonarova destinace nebyla oficiálně potvrzena, na Floridě už byla před jeho příletem podle Reuters přítomna prezidentská ochranka. Dosluhující hlava státu se před odletem rozloučila s příznivci a podle stanice CNN Brasil řekla: »Letím, brzy se vrátím.«

Bolsonaro odletěl z Brazílie poté, co opakovaně prohlásil, že při nedělní inauguraci nepředá prezidentskou šerpu vítězi voleb a svému levicovému politickému protivníkovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. Pokud se jeho uvedení do úřadu opravdu nezúčastní, poruší tím letitou brazilskou tradici.

Úřadujícím prezidentem Brazílie je nyní současný viceprezident Hamilton Mourao, informovaly už dříve agentury s odvoláním na jeho úřad. Ani on se však nechystá předat Lulovi prezidentskou šerpu, což vyvolává otázky, kdo ceremonii provede.

Sedmašedesátiletý Bolsonaro odmítá uznat volební porážku a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část jeho příznivců tomu věří. To přispělo k napjaté atmosféře v hlavním městě, kde vypukly výtržnosti a ve čtvrtek brazilská policie zasahovala po celé zemi v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu o převrat během nepokojů vyvolaných stoupenci Bolsonara.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.