Home Zahraničí Bouře Nalgae si na Filipínách vyžádala již 105 obětí, stále se pohřešují...

Bouře Nalgae si na Filipínách vyžádala již 105 obětí, stále se pohřešují desítky lidí

FOTO - ČTK/AP

Počet obětí tropické bouře Nalgae na Filipínách stoupl na 105. Podle úřadů citovaných agenturou AP se desítky lidí stále pohřešují, 69 lidí je zraněných. Minulá bilance hovořila o 98 mrtvých. Nejhůře postižený je jih země, zejména jižní část ostrova Mindanao.

Nejméně 53 obětí pochází z provincie Maguindanao, kterou zasáhl mimořádně silný déšť. V tamní vesnici Kusiong se snaží záchranáři s buldozery i motykami dostat přes nánosy bahna k zavaleným lidem. Podle AP pod ním mohou být celé rodiny, celkově 80 až 100 lidí.

Místa, která živel silně poškodil, si dnes z vrtulníku prohlédl prezident Ferdinand Marcos mladší. Přeletěl zejména nad zatopenými vesnicemi v provincii Cavite, která se nachází nedaleko metropole Manily. Později předal krabice s potravinami a dalšími potřebami postiženým z města Noveleta, kde mnoho lidí strávilo kvůli záplavám víkend na střechách domů.

Bouře zasáhla oblasti s téměř dvěma miliony lidí, 975 000 z nich vyhledalo evakuační centra nebo se uchýlilo k příbuzným. Zničeno či poškozeno je 4100 domů a přes 16 000 hektarů polí s rýží a dalšími plodinami.

Ministr vnitra autonomní oblasti Bangsamoro Naguib Sinarimbo řekl, že případ Kusiongu je mimořádně tragický, protože se tam každoročně koná příprava pro případ přírodní katastrofy, avšak zaměřená na hrozící cunami. Když se tam tentokrát ozvalo varovné zvonění, vydalo se asi 2000 lidí podle pokynů do kostela stojícím na kopci, což ale bylo v protisměru k závalu, který se hrnul z kopců. Vesnice podle Sinarimba nebyla připravená na nebezpečí ze strany hory Minandar, na jejímž úpatí stojí.

Kusiong byl nejpostiženějším místem, když v roce 1976 oblast zálivu Moro postihlo zemětřesení o síle 8,1 stupně s následným cunami. O život přišly tisíce lidí. Vesnice leží mezi zálivem a horou Minandar a lidé, kteří událost z roku 1976 přežili, předávají v ústním podání povědomí o nebezpečí dalším generacím. Každoročně se tam pořádá nácvik reakce při hrozícím cunami.

Filipíny ročně zasáhne v průměru 20 tropických bouří. Loni v prosinci zpustošil tajfun nejvyšší páté kategorie Rai centrální provincie, zanechal za sebou 407 mrtvých a více než 1100 zraněných. Dosud největší katastrofu způsobil supertajfun Haiyan, při kterém v listopadu 2013 zahynulo přes 6300 lidí.

(jb, čtk)

Předchozí článekHynek Blaško: Europarlament je jenom žvanírna a výrobna nesmyslů, naše problémy neřeší
Další článekJako bychom hráli doma, řekl olomoucký Tomajko po zápase v O2 areně