Home Zahraničí Bouře v Kalifornii mají další oběti, evakuovalo se i luxusní přímořské město

Bouře v Kalifornii mají další oběti, evakuovalo se i luxusní přímořské město

FOTO - ČTK/AP/Brontë Wittpenn

Série bouří zmítající západním americkým státem Kalifornie má od konce prosince už 14 obětí, informovala dnes agentura AP. Déšť, silný vítr a především povodně činí silnice nesjízdnými, působí výpadky proudu a nutí lidi k evakuacím. Úřady vydaly příkaz k evakuaci i v bohatém přímořském městě Montecito, které je domovem celebrit, včetně vévody a vévodkyně ze Sussexu Harryho a Meghan a Oprah Winfreyové.

Původní bilance 12 obětí vzrostla poté, co dva lidi zabil padající strom. Záchranáři stále pátrají po pětiletém chlapci, kterého řeka vynesla z havarovaného nákladního auta, ve kterém jel se svojí matkou. Nehoda se stala poblíž malého města Paso Robles v oblasti kalifornského středního pobřeží, momentálně nejzasaženější oblasti.

O zhruba 200 kilometrů jižněji nařídily úřady evakuaci v bohaté komunitě Montecito, kde přes noc přibývalo zhruba 2,5 centimetru srážek každou hodinu. Město je zasazené do zalesněné stráně mezi dvěma vyššími horami. Pokyn k evakuaci v oblasti úřady vydaly dnes na pětileté výročí sesuvů půdy, které tehdy zabily 23 lidí a zničily na pobřeží přes stovku domů.

Krátce před 4.30 SEČ se na okraji Los Angeles v Chatsworthu, asi 100 kilometrů východně od Montecita, pod dvěma auty propadla vozovka o několik metrů. Ve vzniklé jámě zůstali uvěznění dva lidé, které museli vyprostit hasiči.

Bez proudu bylo ve státě kolem 9.30 SEČ asi 60 000 odběratelů ze 13 milionů sledovaných, což je oproti pondělku méně než polovina.

Američtí meteorologové pro dnešek vydali další varování před nadměrnými srážkami a povodněmi, které platí i pro čtyřmilionové Los Angeles. Následující dny patrně nepřinesou citelné zlepšení. Na jihu Kalifornie během příštích dnů spadne až 18 centimetrů srážek a sever státu zasáhne další vlna bouře z Tichého oceánu, uvádí Národní meteorologická služba (NWS).

(čtk)