Home Zahraničí Brazílie s nástupem Luly obnoví vztahy s Madurovou vládou

Brazílie s nástupem Luly obnoví vztahy s Madurovou vládou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Končící brazilská vláda zrušila zákaz vstupu do země, který platil pro vysoce postavené venezuelské představitele, včetně prezidenta Nicoláse Madura. S odvoláním na úřední věstník to uvedla agentura Reuters.

Brazílie od roku 2019 uznávala za prozatímního venezuelského prezidenta lídra opozice Juana Guaidóa. Nyní, kdy od počátku ledna nastoupí do úřadu nově zvolený levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, se však země chystá obnovit diplomatické vztahy s levicovou Madurovou vládou. Tomu bránil zákaz vstupu do země, aby se zúčastnil Lulovy nedělní inaugurace, na kterou se chystá 19 hlav států včetně španělského krále.

Budoucí brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira již dříve uvedl, že nastupující vláda se chystá spolupracovat »s vládou, která tam (ve Venezuele) byla zvolena, tedy tou Nicoláse Madura«. Od 1. ledna se chystá do Caracasu vyslat chargé d´affaires a později i velvyslance.

Končící krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro v roce 2019 přerušil oficiální vztahy s Madurovou vládou a zakázal vstup na brazilské území některým venezuelským představitelům. Za prozatímního venezuelského prezidenta označil lídra opozice a někdejšího předsedu parlamentu Guaidóa. Ten stanul v čele venezuelské opozice v roce 2019 a poslanci opozičních stran ho tehdy prohlásili za přechodného prezidenta země. Nyní ho ale hodlají z této pozice sesadit a řada zemí z těch, které ho uznaly, včetně Evropské unie, už tento krok odvolala.

(ici, čtk)