Home Zahraničí Brazílie vnímá banku BRICS jako alternativu k tradičním finančním institucím

Brazílie vnímá banku BRICS jako alternativu k tradičním finančním institucím

FOTO - Wikimedia Commons/Bb3015

Brazilská vláda považuje Novou rozvojovou banku skupiny zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) za slibnou alternativu k tradičním finančním institucím, uvedl brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva.

»Chceme, aby banka BRICS posílila jako alternativní finanční nástroj, a posílíme naši spolupráci s Africkou rozvojovou bankou,« řekl na setkání s velvyslanci afrických zemí. Podle jeho názoru tradiční mezinárodní finanční a bankovní instituce ignorují potřeby rozvojových zemí a nejsou pro ně vhodné, protože mnohé z těchto zemí »dusí ohromná dluhová zátěž«.

Dohody o založení Nové rozvojové banky BRICS bylo dosaženo 15. července 2014 v brazilské Fortaleze. Počáteční kapitál banky byl stanoven na 100 miliard dolarů. Banka se sídlem v Šanghaji byla založena za účelem financování infrastrukturních projektů a projektů udržitelného rozvoje zemí BRICS a dalších rozvojových zemí. Banka již dříve získala mezinárodní úvěrový rating AA+ od agentur Fitch Ratings a S&P Global Ratings, který jí umožňuje efektivně získávat dlouhodobé financování na mezinárodních i místních kapitálových trzích. V průběhu let banka schválila téměř 100 projektů v celkové hodnotě 32,8 miliardy dolarů na podporu oblastí, jako je doprava, zásobování vodou, čistá energie, digitální a sociální infrastruktura a výstavba měst.

V roce 2021 banka schválila přistoupení Bangladéše, Egypta, Spojených arabských emirátů a Uruguaye.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here