Home Zahraničí Brazilský exprezident Lula da Silva potvrdil svoji kandidaturu

Brazilský exprezident Lula da Silva potvrdil svoji kandidaturu

FOTO - ČTK/AP

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes formálně potvrdil, že bude znovu kandidovat na prezidenta v říjnových volbách. Informovala o tom agentura AFP.

Šestasedmdesátiletý levicový politik se utká se současným krajně pravicovým prezidentem Jairem Bolsonarem, ostatní kandidáti podle průzkumů nemají větší šance na postup do druhého kola.

Lula svoji kandidaturu, kterou už mnozí dlouho považovali za samozřejmou, dnes formálně potvrdil v Sao Paulu před 4000 příznivci. »Všichni jsme připraveni pracovat nejen pro vítězství 2. října, ale také pro rekonstrukci a transformaci Brazílie. To bude obtížnější než vítězství ve volbách,« prohlásil Lula během zahajovacího setkání.

V sérii desítek dnešních příspěvků na svém twitterovém účtu bývalá hlava státu mimo jiné uvádí, že se chce »vrátit s jemnějším srdcem« a že Brazílie stojí před rozhodnutím, zda si vybere cestu »demokracie, nebo autoritářství«. Zdůrazňuje také nutnost respektovat životní prostředí a zajistit práva lidí nehledě na jejich rasovou příslušnost a sexuální orientaci.

Lula je v mnohém názorovým oponentem současnému brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi, který například podporuje rozšiřování těžby a komerčního zemědělství v Amazonii, což vede mimo jiné k odlesňování.

V průzkumech veřejného mínění se Lula ještě před několika měsíci jevil jako jasný favorit říjnových voleb. Ačkoli jím zůstává nadále, současný prezident Bolsonaro rozdíl vyrovnává. Podle průzkumů společnosti AS/COA by v dubnu Lulu volilo 41 procent lidí a současného prezidenta Bolsonara 32 procent. Na třetím místě je Sergio Moro s šesti procenty.

Luiz Inácio Lula da Silva opouštěl prezidentský úřad v roce 2010 jako populární prezident s 87procentní podporou mezi obyvateli. V roce 2016 byl trestně stíhaný za údajnou korupci a zapojení do dvou případů kauzy Lava Jato (Automyčka). Lula stíhání označil za politicky motivované, v roce 2018 byl ale odsouzen k 12 letům odnětí svobody a za mřížemi strávil přes jeden a půl roku. V roce 2018 se proto nemohl účastnit prezidentských voleb, v nichž nakonec zvítězil Jair Bolsonaro.

V listopadu 2019 brazilský nejvyšší soud nařídil exprezidentovo okamžité propuštění z vězení, jelikož jako odsouzený nevyčerpal všechny možnosti odvolání. V březnu 2021 pak brazilský nejvyšší soud rozsudek nad Lulou zrušil docela.

»Vyšetřování a stíhání bývalého brazilského prezidenta porušily jeho právo být souzen nestranným soudem, jeho nárok na soukromí a politická práva,« napsala ve své zprávě Rada OSN pro lidská práva letos na konci dubna.

Brazilské prezidentské volby se budou konat 2. října společně s volbami do Národního kongresu i místních vlád.

(čtk)