Home Zahraničí Británie kvůli krizi poskytla chudým o 37 % vyšší příděly potravin

Británie kvůli krizi poskytla chudým o 37 % vyšší příděly potravin

ILUSTRAČNÍ FOTO - Twitter

Britové s nízkými příjmy dostali za rok o 37 % více potravinových balíčků (téměř tři miliony přídělů), přičemž většina z nich pochází z Londýna. Uvádí se to v prohlášení, které ve středu vydala největší britská potravinová banka Trussell Trust.

Potravinové banky podle ní v uplynulém roce zaznamenaly »bezprecedentní nárůst« poptávky po svých službách, což odráží rozsah hospodářské krize ve Spojeném království. Trussell Trust uvedl, že počet Britů, kteří poprvé vyhledali pomoc potravinové banky, se za rok zvýšil o 38 % (760 000). Počet potravinových dávek vydaných dětem se mezitím zvýšil o 27 % na 1,1 milionu sad. Celkově se počet potravinových balíčků distribuovaných organizací Trussell Trust za posledních pět let více než zdvojnásobil.

Organizace Warm Welcome zase uvedla, že speciálně vytvořená ohřívací místa navštívilo v letošní zimě více než 500 tisíc lidí. Organizace upřesnila, že se jedná pouze o 4,2 tisíce míst Warm Welcome. Celkově je podle odhadů Labour Party takových místností, otevřených v budovách knihoven a charitativních nadací, více než 13 tisíc, takže ve skutečnosti by je mohlo navštívit asi 2,5 milionu Britů. Organizace Warm Welcome však zdůraznila, že podle průzkumu mnoho Britů navštěvuje tyto teplé místnosti ani ne tak proto, aby ušetřili za vytápění, ale aby unikli osamělosti.

Podle oficiálních údajů činila inflace ve Velké Británii v březnu meziročně 10,1 %. Britský národní statistický úřad uvádí jako hlavní faktor růstu cen v zemi zvyšování tarifů za energie.

(jb, TASS)