Home Zahraničí Británie neodmítne dodávat Ukrajině střely s ochuzeným uranem

Británie neodmítne dodávat Ukrajině střely s ochuzeným uranem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Velká Británie se vzhledem k zavedené vojenské praxi nebude moci odvrátit od dodávek střel s ochuzeným uranem na Ukrajinu. V pátečním rozhovoru pro agenturu TASS to uvedl ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kelin s tím, že postoj v samotné britské společnosti je ambivalentní.

»Po oznámení o používání střel s nízko obohaceným uranem bude pro Brity obtížné, ne-li nemožné, oficiálně z této cesty sejít. Používají je od devadesátých let, používali je v Perském zálivu, v Jugoslávii, jejíž výročí bombardování je mimochodem právě dnes, ve válce v Iráku,« řekl velvyslanec.

Kaelin vyjádřil pochybnosti, že by Londýn svůj postoj změnil. »Z našeho pohledu Britové nebudou couvat, je to eskalace. Jde o to, že existuje známé nebezpečí z hlediska chemické kontaminace civilního obyvatelstva na Ukrajině, existuje riziko kontaminace zemědělské půdy a úroda sklízená na těchto územích bude velmi sporná. Pravděpodobně dojde ke sporům, ale dodávky munice spolu s tanky Challenger 2 budou pokračovat,« řekl velvyslanec.

Podle diplomata je postoj Velké Británie k dodávkám střel s nízkým obsahem obohaceného uranu na Ukrajinu dvojí. »Existuje oficiální stanovisko, které se opírá o závěr vědeckého výboru OSN, který je ohledně jejich škodlivosti vágní a neurčitý. Ale na druhé straně se do mediálního pole začaly vkrádat polární názory,« řekl Kelin.

Jak velvyslanec připustil, mezi Moskvou a Londýnem nemůže probíhat dialog o této otázce. »Naše vztahy mají konfrontační charakter. Proto nelze nic dělat přesvědčováním, kromě toho se tyto náboje používají nejen v tancích Challenger, nízko obohacený uran se používá i v německých tancích Leopard, takže je to standardní praxe NATO. Neexistují žádné závažné úvahy, které by je mohly donutit opustit zavedenou vojenskou praxi,« uvedl.

Diplomat připustil, že vidí příležitost v »šíření informací a objasnění škod, které to může způsobit«. »Všechna fakta jsou k dispozici, budeme je zde šířit, a to i prostřednictvím sociálních sítí,« řekl velvyslanec.

O dodávkách střel do Kyjeva

V písemné odpovědi náměstkyně britského ministra obrany baronky Annabelle Goldieové na otázku člena Sněmovny lordů parlamentu zveřejněné v pondělí se uvádí, že orgány království budou dodávat Ukrajině granáty obsahující ochuzený uran se zvýšenou účinností při ničení obrněných vozidel. Britské ministerstvo obrany označilo ochuzený uran za standardní součást pancéřové munice, která se používá již desítky let, a reakci Moskvy na jeho dodávku Ukrajině považovalo za záměrný pokus o uvedení v omyl.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.