Británie se chystá dodat Ukrajině tanky Challenger 2

Britská vláda poprvé potvrdila, že se chystá Ukrajině dodat moderní tanky. Má se tak stát ve spolupráci s partnery, uvedla podle Financial Times kancelář ministerského předsedy Rishiho Sunaka.

Mluvčí Downing Street dnes novinářům sdělil, že Sunak požádal ministra obrany Bena Wallace, aby v nadcházejících týdnech »spolupracoval s partnery« na »další a rychlejší podpoře Ukrajiny, včetně poskytnutí tanků«. Podle Financial Times by na Ukrajinu zamířily britské tanky Challenger 2. Konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo, uvedl mluvčí.

Británie by byla mezi prvními zeměmi, které Ukrajině poskytnou na Západě vyrobené tanky. Polsko dnes oznámilo, že v rámci mezinárodní koalice předá Ukrajině rotu německých tanků Leopard 2.

Britská média v pondělí uvedla, že Londýn v posledních týdnech zvažoval dodat Kyjevu deset tanků Challenger 2. Chystá se tak učinit s cílem přimět další podporovatele Ukrajiny, aby dali Ukrajincům k dispozici své vlastní západní tanky.

Až dosud Západ i přes ukrajinské naléhání poskytoval jen tanky sovětské konstrukce a jejich modernizované verze. Minulý týden Francie, Německo a Spojené státy oznámily, že dodají Kyjevu svá bojová vozidla pěchoty a průzkumná obrněná vozidla.

(čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy