Home Zahraničí Británii docházejí zbraně, které může poslat na bojiště

Británii docházejí zbraně, které může poslat na bojiště

Raketa Storm Shadow FOTO - wikipedia

Británie má jen málo zbraní, které by mohla dát Ukrajině, protože její ozbrojené síly jsou nedostatečně financovány, uvedl pro Daily Mail strategický analytik Howard Wheeldon expert na obranu.

Spojené království právě poslalo Ukrajině svou nejsilnější nejadernou raketu Storm Shadow, která může zasáhnout cíle na vzdálenost téměř 250 kilometrů. Množství raket poslaných na Ukrajinu však nebylo zveřejněno. Většina britských zásob musí být podle experta uschována pro případ konfliktu, do něhož by byly přímo zapojeny domácí ozbrojené síly. Naznačil také, že rakety dopravené do válečné zóny již mohou být po datu použitelnosti.

»Británie si také nemůže dovolit nabídnout stíhačky, protože její stávající flotila je příliš malá na to, aby mohla bránit naše břehy,« uvedl Wheeldon. »V této souvislosti se domnívám, že se jedná o velkou chybu. Všechna čest britské vládě za její rychlou reakci a činy, ale smutnou skutečností je, že po poskytnutí neznámého počtu pravděpodobně prošlých raket Storm Shadow nemá Velká Británie mnoho dalších možností, co ještě poslat,« upozornil. »Pokud jde o schopnost vybavení a celkovou dostupnou kapacitu, jsme národem, který má, pokud jde o obranu, již vyčerpány dostupné zdroje,« dodal.

Při vystoupení na londýnské obranné konferenci premiér Rishi Sunak trval na tom, že Británie je odhodlána podporovat Ukrajinu v dlouhodobém horizontu. »Byli jsme první zemí, která Ukrajině poskytla hlavní bojové tanky a zbraně delšího dosahu, pomohli jsme také s protivzdušnou obranou a vycvičili ukrajinské síly,« uvedl. »Vedli jsme iniciativu, abychom zajistili, že budou mít zdroje, a budeme Ukrajinu neochvějně podporovat. Naše podpora nezmizí,« dodal.

Premiér rovněž zopakoval svou ambici zvýšit výdaje Spojeného království na obranu na 2,5 % HDP – datum, kdy se tak stane, však nestanovil. Zpochybnil také domněnku, že Spojené království jako globální mocnost upadá.

Poukázal také na partnerství s Austrálií a Spojenými státy v oblasti ponorek AUKUS a na Globální program bojového letectva (GCAP) – partnerství s Japonskem a Itálií při výrobě stíhacího letounu nové generace. »Británie dělá skvělé věci, které mají ve světě obrovský význam,« uzavřel.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

 1. ❗️🇷🇺Není vyloučené, že Spojené státy a Evropská unie dodají Ukrajině nejen stíhačky F-16, ale také jaderné zbraně.

  Co dalšího řekl místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federaceDmitrij Medveděv během své návštěvy Vietnamu:

  📌pokud Západ poskytne Ukrajině jaderné zbraně, Rusko bude muset zahájit preventivní úder, ale Anglosasové si to nyní plně neuvědomují;

  📌Evropa se zbláznila, neustále topí a vyhrocuje situaci a Spojené státy vycházejí z pragmatických zájmů a snaží se „zničit staletého nepřítele“;

  📌Kyjev testuje veřejné mínění o připravenosti společnosti na rozdělení země, když zmiňuje „korejský scénář“;

  📌pro nesouhlas není třeba „přibíjet na kříž“, ale slušný člověk by v těžkých dobách pro stát měl žít ve své zemi;

  📌v otázce prezidentských voleb ve Spojených státech jde pro Rusko hlavně o to, aby si Američané „nezvolili chlapa s demencí“;

  📌Musk nemůže kandidovat na prezidenta Spojených států kvůli „nepřirozenému původu“, ale měl by zahájit kampaň na změnu ústavy, aby to bylo možné.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here