Británii ochromila dvoudenní stávka zdravotníků, péče o pacienty jde stranou

Čtvrtinu nemocnic a klinik po celé Anglii zasáhl protest desítek tisíc zdravotních sester, které stávkovaly kvůli nízkým platům. Od 8.00 do 20.00 místního času tak pacienti museli počítat s omezením zdravotních služeb. Tato zařízení nadále poskytovala alespoň pohotovostní péči. Fungovala i zdravotnická zařízení určená pro léčbu rakoviny.

Zdravotní sestry a ošetřovatelé uvádějí, že kvůli nízkým platům mají často problémy se zaplacením účtů a spolu s extrémním stresem, který jejich práce přináší, se již mnozí z nich ocitli »na hraně«, napsala agentura Reuters. »Tato práce sestry pomalu zabíjí,« uvedl 34letý zdravotník David Hendy. Spolu s více než stovkou dalších se dnes zúčastnil protestu před nemocnicí University College London Hospital. »Ošetřovatelé a sestry si za posledních deset let prošli peklem. Máme za sebou covid-19, mám kolegy, kteří na něj zemřeli, já jsem ho měl třikrát. Naše morálka je úplně na dně,« dodal se slzami v očích.

Zátěž nejen finanční

»Účty platíte stále vyšší a na platech se to nijak neodrazilo,« doplnila ho 42letá zdravotní sestra Jenny Gyertsonová. »V podstatě žijete z měsíce na měsíc. Jestliže se něco pokazí, třeba se vám rozbije auto nebo bojler, je to velmi těžké a stresující,« řekla.

Podle jiné zdravotní sestry ale v současném protestu nejde jen o platy. »Pracovní zátěž je nyní obrovská a naši pacienti jsou mnohem nemocnější, než byli dřív,« uvedla 44letá Victoria Banerjeeová, matka dvou dětí, která pracuje jako zdravotní sestra již 20 let.

Vlna stávek, která nemá obdoby

Hlavní příčinou stále častějších stávek jsou prudce stoupající životní náklady a s nimi související požadavky na zvyšování platů. Stávky se opakovaně dotýkají zdravotnictví, například sester nebo zaměstnanců záchranné služby a pohotovostí. Stávkují ale i strojvůdci, učitelé, zaměstnanci pošty, ale i pracovníci v dalších odvětvích. Zatímco inflace v zemi dosahuje deseti procent, jejich platy rostou mnohem pomaleji.

Vláda zatím odolává tlaku a nechce přistoupit na požadavky zdravotních sester. Návrh pro roky 2022/2023 hovořil o zvýšení platů o čtyři až pět procent a vláda již na tomto čísle nechce nic měnit, napsala Reuters. Je nicméně připravena diskutovat o možných navýšeních platů pro roky 2023/2024.

Dnešní a čtvrteční protest podle BBC může vést k odložení některých operací, ať už to jsou výměny kyčle nebo operace kýly. Naopak intenzivní péče a služby jako chemoterapie či dialýza budou i nadále poskytovány. Normálně by také měly fungovat ordinace praktických lékařů, protože se jich protest netýká.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy