Home Zahraničí Britská vláda usiluje o zrušení stávky zdravotních sester soudní cestou

Britská vláda usiluje o zrušení stávky zdravotních sester soudní cestou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britské úřady požádají soud o zrušení platnosti masivní stávky zdravotních sester v celé zemi, která se bude konat od 30. dubna do 2. května. V pátek to oznámil Steve Barkley, šéf britského ministerstva zdravotnictví.

»Na základě výzvy zaměstnavatelů NHS vám s lítostí oznamuji, že hodlám podniknout právní kroky k zastavení plánované stávky odborové organizace Royal College of Nursing (RCN) ve dnech 30. dubna až 2. května. Stávka RCN bude prohlášena za nezákonnou. Vláda pevně věří v právo na stávku, ale je důležité, aby veškeré stávky byly legální. Nemám jinou možnost než podat žalobu,« uvedl ministr v prohlášení.

Již dříve požadovala odvolání stávek Konfederace zaměstnavatelů NHS ve Velké Británii, která vyjádřila názor, že pořádání stávek ve stanoveném období by bylo v rozporu se zákonem. Konfederace připomněla, že členové RCN schválili stávky hlasováním 2. listopadu 2022, ale toto rozhodnutí platilo striktně šest měsíců. Organizace navrhla, že stávka z 2. května by na základě toho byla považována za nezákonnou.

»Podle právního poradenství, které jsme obdrželi, pokud oznámení o stávce obsahuje nepřesnosti v jednom bodě, je považováno za nepřesné v celém rozsahu, a proto je stávka na celé období od 30. dubna do 2. května nezákonná,« napsal Danny Mortimer, šéf konfederace zaměstnavatelů, v dopise Barkleymu.

Generální tajemnice RCN Pat Cullenová zase označila rozhodnutí úřadů obrátit se na soud za »zjevně politické«. »Vláda nemůže sestry tímto způsobem zastrašovat, nelze je umlčet,« řekla. »Domníváme se, že právní spor by se měl týkat pouze stávky 2. května, nikoli 30. dubna a 1. května. Vláda se zoufale snaží sestrám zacpat ústa, místo aby se problémem řádně zabývala. Chceme o této záležitosti jednat v jednací místnosti, nikoliv v soudní síni.«

Neúspěšná jednání

14. dubna vyšlo najevo, že členové RCN odmítli přistoupit na kompromis s vládou a odmítli její návrh na zvýšení platů, který by znamenal, že sestry by dostaly paušální částku ve výši 1700 až 3800 liber (2100 až 4700 USD) v závislosti na kategorii zaměstnance a 5% zvýšení platů. RCN požadovala zvýšení platů o 19 %.

Po neúspěšném vyjednávání odbory oznámily, že od 20 hodin místního času 30. dubna do 20 hodin 2. května se uskuteční nová 48hodinová stávka. Zdravotní sestry již dříve stávkovaly 18.-19. ledna a 6.-7. února, tehdy však došlo k řadě výjimek. Tentokrát poprvé nepůjdou do práce sestry obsluhující oddělení urgentního příjmu, oddělení intenzivní péče a onkologická oddělení.

Vlna stávek vyvolaná prudkým růstem životních nákladů (inflace na konci roku 2022 činila 10,5 %) a poklesem reálných příjmů zachvátila Spojené království od konce loňského roku. Kromě zdravotníků se stávek účastní také železničáři, řidiči autobusů, pohraničníci, pošťáci, učitelé, univerzitní profesoři a řada dalších profesí. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvýšit platy ve veřejném sektoru na úroveň inflace, protože takové opatření by dále zvýšilo ceny v zemi a nadměrně zatížilo rozpočet.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.