Home Zahraničí Sunak odvolal předsedu konzervativců Zahawiho, pochybil při platbě daní

Sunak odvolal předsedu konzervativců Zahawiho, pochybil při platbě daní

FOTO - Wikimedia Commons

Britský premiér Rishi Sunak dnes odvolal z vlády předsedu Konzervativní strany Nadhima Zahawiho kvůli jeho pochybení při platbě daní. Podle nezávislého vyšetřování Zahawi vážné porušil ministerský kodex, uvedla agentura Reuters. Zahawiho odvolání žádala i opozice.

Pochybnosti vyvolalo vyrovnání s britským daňovým úřadem v době, kdy byl Zahawi ministrem financí. Podle médií se jednalo o zhruba pět milionů liber (135 milionů korun) a politik zaplatil i pokutu. Zahawi tvrdí, že nesprávné daňové přiznání podal neúmyslně.

V dopise, který zaslal Zahawimu, premiér tvrdí, že je jasné, že chování předsedy Konzervativní strany představuje »vážné porušení ministerského kodexu«.

»Nechápu, proč to premiérovi trvalo tak dlouho,« řekla o odvolání představitelka labouristické strany Bridget Phillipsonová. Podle ní to ukazuje Sunakovo slabé postavení ve vládě i v Konzervativní straně.

Podle Sunakova poradce pro etiku Laurieho Magnuse, který vedl vyšetřování, Zahawi dlouhou dobu na veřejnosti popíral, že jednal o daňovém vyrovnání s úřady. Vyrovnání Zahawi přiznal až minulý týden. »Považuji takto dlouhý časový odstup v opravě nepravdivého veřejného prohlášení v nesouladu s požadavkem transparentnosti,« uvedl Magnus. Zahawi podle něj také neuvedl spor v povinném prohlášení při nástupu do čela ministerstva financí a některé další informace zatajil i později. Tím porušil pravidla ohledně střetu zájmů.

Podle Sunaka byl měl být nicméně Zahawi hrdý na své výsledky v předchozích konzervativních kabinetech, kde působil mimo jiné jako ministr financí od července do září 2022. Podle premiéra sehrál například klíčovou roli v zajištění vakcín proti covidu-19, čímž přispěl k záchraně mnoha životů. V současné vládě byl ministrem bez portfolia.

Zahawi v dopise, který zveřejnil na sociálních sítích, poděkoval premiérovi za milá slova. Vyjádřil však znepokojení z toho, jak se zachoval tisk v jeho kauze v posledních týdnech.

Předsedou konzervativců – tedy nikoli nejvyšším představitelem strany, ale politikem odpovědným za vnitřní fungování strany nebo činnost volebního štábu, kterého jmenuje stranický lídr – se pětapadesátiletý Zahawi stal loni v říjnu, zároveň díky této funkci tradičně obsadil křeslo ministra bez portfeje. Předtím byl ve vládě Borise Johnsona od září 2021 do července 2022 ministrem školství a poté ministrem financí. V kabinetu zůstal po Johnsonově pádu, kdy se neúspěšně ucházel o post stranického lídra (vypadl už v prvním kole), za Liz Trussové ale zastával nižší vládní funkce.

(jb, čtk)