Home Zahraničí Britští opoziční labouristé navrhují zrušit nevolenou Sněmovnu lordů

Britští opoziční labouristé navrhují zrušit nevolenou Sněmovnu lordů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory britského parlamentu. Nahradila by ji menší, a tedy méně nákladná komora, která by důsledněji odrážela regionální rozložení země.

Na setkání v Leedsu to oznámil předseda labouristů Keir Starmer, informovaly zahraniční tiskové agentury. Labouristé jsou 12 let v opozici, ale aktuálně mají v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí Konzervativní stranou.

Pokud labouristé volby vyhrají, slíbil Starmer dát regionům větší rozhodovací pravomoci v dopravě, v bydlení, na pracovním trhu nebo v kultuře. Starmer slibuje decentralizaci a »historicky největší přesun moci z Westminsteru (sídla parlamentu v Londýně) na britský lid«, píše agentura Reuters. »Nástroje pro spravedlivější společnost a silnější ekonomiku budou přímo v rukou pracujícího lidu,« uvedl lídr středolevicové strany.

Zpráva o zamýšleném směřování Británie obsahuje celkem 40 doporučení. Na její vypracování dohlížel bývalý britský labouristický premiér Gordon Brown, který plán spolu se Starmerem představil.

Sněmovna lordů v současné podobě je »neobhajitelná«, uvedl Starmer a dodal, že v případě nástupu do funkce ji co nejdříve nahradí volenou komorou.

Sněmovna lordů přezkoumává právní předpisy přijaté volenou Dolní sněmovnou a po většinu své 900leté historie byla složena z dědičných šlechticů. Labouristický premiér Tony Blair začal s její reformou, když část dědičných postů změnil jen na doživotní, píše AP. Sněmovna lordů má teď 786 členů, vedle šlechticů také například 25 biskupů.

Labouristé převzali vedení v průzkumech po několika skandálech, které provázely vládní působení konzervativního premiéra Borise Johnsona. Toho v září vystřídala Liz Trussová, která ale po nezvládnutí komunikaci o ekonomických reformách sama po šesti týdnech rezignovala. Od října vede vládu Rishi Sunak. Příští volby se v Británii uskuteční nejpozději v lednu 2025.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.