Home Zahraničí Brusel považuje energetickou krizi v EU za téměř vyřešenou

Brusel považuje energetickou krizi v EU za téměř vyřešenou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská komise (EK) se domnívá, že energetická krize v EU, která v posledním roce a půl vyvolávala ve společenství obavy, je velmi blízko svému konci. Napsal to ve středu španělský list Pais.

»Ceny elektřiny dramaticky klesly,« uvádí se ve zprávě zaslané Evropským parlamentem. »Nedávný pokles a stabilizace cen plynu v prvních měsících roku 2023 vyvolal na trhu očekávání, že prudké nárůsty cen elektřiny, které jsme zaznamenali v průběhu roku 2022, budou příští zimu méně pravděpodobné«.

Jak publikace upřesňuje, logickým důsledkem těchto prohlášení je oznámení Bruselu, že nehodlá navrhnout »rozšíření mimořádných opatření k řešení krize«, aby zasáhl na trhu s elektřinou a donutil vlády poskytnout úlevu domácnostem a podnikům. Před několika týdny EK požadovala, aby orgány členských států vyjmuly ze svých rozpočtů na rok 2024 velkou část pomoci schválené uprostřed energetické krize, která začala ještě před konfliktem na Ukrajině.

Energetická krize v EU se zhoršila na začátku července 2022, kdy došlo k prvnímu přerušení dovozu plynu z Ruska. Evropská komise tehdy vyzvala země EU, aby se připravily na úplné přerušení ruských dodávek, a představila plán dobrovolného snížení spotřeby plynu členskými státy EU o 15 % v období od 1. srpna 2022 do 31. března 2023.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here