Home Zahraničí Bulhaři zase půjdou volit parlament, už popáté během dvou let

Bulhaři zase půjdou volit parlament, už popáté během dvou let

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil termín dalších předčasných parlamentních voleb. Parlamentní strany totiž vyčerpaly všechny tři pokusy pro sestavení vládní koalice. Volby se uskuteční 2. dubna, a za poslední dva roky už budou páté. V čele vlády zřejmě zůstane úřednický premiér Galab Donev, informovala agentura Reuters.

Prezident uvedl, že vydá dekret, kterým parlament rozpustí 3. února. Tím chce dát zákonodárcům čas, aby schválili legislativu nutnou pro čerpání evropských fondů či protikorupční zákony.

Radev jmenuje také další prozatímní vládu, v jejímž čele podle jeho předchozích vyjádření zůstane stávající úřednický premiér Donev. Ten bude kabinet řídit až do doby, než vznikne nová vláda. Prezident ale prý zatím není rozhodnut, zda provede personální změny ve vládním kabinetu.

Vyhlášení předčasných voleb se očekávalo poté, co socialisté minulý týden ohlásili, že se jim nepodařilo sestavit vládní koalici. Tím vyčerpali třetí a poslední pokus o sestavení vlády, se kterým počítá bulharská ústava. Pověření sestavit vládu před socialisty nejdřív dostal vítěz říjnových voleb, strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého dlouholetého premiéra Bojka Borisova, a po něm centristická formace Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova, která byla v hlasování druhá.

Bulharsko trpí politickou nestabilitou od masových protikorupčních demonstrací v roce 2020. Země byla po většinu posledních dvou let řízena úřednickými kabinety, protože neexistovala stabilní zvolená koalice.

(ici, čtk)

Předchozí článekKandidát Babiš a poslanec Bundestagu Bystroň… Co mají společného?
Další článekMistrovský Třinec ve šlágru nestačil na lídra a prohrál počtvrté v řadě

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here