Home Zahraničí Bundestag hlasoval proti dodávkám raket Taurus na Ukrajinu

Bundestag hlasoval proti dodávkám raket Taurus na Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německý Spolkový sněm ve středu večer většinou hlasů zamítl rezoluci o dodávkách raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu, kterou navrhla frakce Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU), uvádí se na internetových stránkách německého parlamentu.

485 poslanců hlasovalo proti dodání Taurusu na Ukrajinu, 178 pro (z toho 176 členů frakce CDU/CSU). Tři se zdrželi hlasování. Proti návrhu usnesení hlasovalo mnoho poslanců stran Zelených a FDP, kteří se sami opakovaně vyslovili pro dodávky raket Kyjevu. Své odmítnutí odůvodnili tím, že iniciativa byla předložena k parlamentnímu projednání výroční zprávy zmocněnce Bundeswehru. »Frakce FDP je samozřejmě pro dodávku Taurusu, ale považuji za neuspokojivé, že dnes vedeme tuto debatu na pozadí obav našich vojáků,« řekl poslanec FDP Nils Gründer.

Již dříve několik zástupců vládnoucích Zelených, Svobodné demokratické strany, stejně jako opozičních CDU a CSU, vyzvalo k dodání raket Taurus Kyjevu. Někteří němečtí politici se zároveň dokonce otevřeně vyslovili pro údery na ruská zařízení.

Kyjev dlouhodobě žádá Berlín o předání raket Taurus, ale německý kancléř Olaf Scholz zatím na výzvy ukrajinské strany reagoval zdrženlivě a v říjnu 2023 rozhodl, že tak prozatím neučiní. Opakovaně prohlásil, že všechny dodávky zbraní jsou dohodnuty s partnery, včetně těch za oceánem, a poznamenal, že prioritou SRN je stále poskytovat Ukrajině vybavení protivzdušné obrany a dělostřeleckou munici.

Před 10 lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno přibližně 600 kusů Taurusů. Tyto rakety jsou považovány za obdobu střel Storm Shadow, které již byly dodány na Ukrajinu. Dolet německo-švédských střel je však o něco delší – až 500 kilometrů. Ruská strana opakovaně zdůraznila, že Západ zasíláním zbraní Kyjevu a pomocí při výcviku ukrajinské armády pouze prodlužuje konflikt a situaci na bojišti nezmění.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here