Home Zahraničí Burkina Faso a Mali vyslaly do Nigeru bojová letadla k odražení případné...

Burkina Faso a Mali vyslaly do Nigeru bojová letadla k odražení případné agrese

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Burkina Faso a Mali umístily v Nigeru válečná letadla, aby vyjádřily solidaritu se zemí, kde minulý měsíc došlo k vojenskému převratu, a aby byly připraveny odrazit jakoukoli agresi, informoval nigerský televizní kanál RTN.

Umístěním svého letectva v Nigeru Burkina Faso a Mali »plní své závazky uvedené ve společném komuniké o solidaritě« s Nigerem, uvedla televizní stanice a dodala, že cílem je » poskytnout odpověď na jakýkoli druh agrese proti Nigeru«.

Komisař Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) pro politické záležitosti, mír a bezpečnost Abdel-Fatau Musah 18. srpna uvedl, že přesné datum zahájení vojenského zásahu sil západoafrického bloku v Nigeru bylo stanoveno, i když zatím nebude zveřejněno. Dodal, že ECOWAS možná 19. srpna vyšle do Nigeru misi k rozhovorům s povstalci.

Vlády Burkiny Faso a Mali vyjádřily 31. července solidaritu nigerskému lidu a varovaly, že obě země budou jakýkoli vojenský zásah v Nigeru považovat za vyhlášení války proti nim.

Dne 26. července vojenští povstalci v Nigeru oznámili odvolání prezidenta Mohameda Bazouma, uzavření státních hranic, zavedení zákazu vycházení a pozastavení platnosti ústavy, jakož i zákaz politických stran. Dne 28. července prohlásili, že hlavou státu se stal generál Abdourahmane Tchiani.

Hospodářské společenství západoafrických států převrat odsoudilo a dalo vzbouřencům týden na obnovení ústavního pořádku a pohrozilo, že přijme opatření až k vojenskému zásahu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here