Home Zahraničí Bývalý pákistánský prezident zemřel v soukromé nemocnici, byl přitom odsouzen k smrti oběšením

Bývalý pákistánský prezident zemřel v soukromé nemocnici, byl přitom odsouzen k smrti oběšením

FOTO - wikipedia/Remy Steinegger

Ve věku 79 let zemřel bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf (2001-2008), informovala pákistánská televizní stanice Geo-TV. Mušarafovo úmrtí potvrdila jeho rodina. Bývalá hlava státu se nacházela v soukromé nemocnici v Dubaji.

Generál Mušaraf se dostal k moci v Pákistánu v říjnu 1999 vojenským převratem. Dne 20. června 2001 se prohlásil prezidentem, přičemž si ponechal posty předsedy vlády a náčelníka generálního štábu pozemních sil. V dubnu 2002 bylo jeho prezidentství prodlouženo o pět let. V roce 2007 se Mušaraf dostal do konfliktu s vlastním okolím, které trvalo na jednání s opozicí, a také s Nejvyšším soudem, který se postavil proti jeho účasti v dalších prezidentských volbách.

Přesto byl 6. října 2007 znovu zvolen na nové funkční období, ale zpoždění při schvalování výsledků voleb Nejvyšším soudem vyvolalo vnitropolitickou krizi. V této situaci Mušaraf 3. listopadu 2007 vyhlásil výjimečný stav, pozastavil platnost ústavy a řady občanských svobod. Dne 28. listopadu 2007 rezignoval na funkci velitele armády a složil přísahu jako civilní prezident. Parlamentní volby konané v únoru 2008 však přinesly vítězství opozice, a proto, aby se vyhnul impeachmentu, byl Mušaraf nucen 18. srpna 2008 rezignovat, načež odjel do Londýna.

Dne 24. března 2013 se Mušaraf vrátil do vlasti, aby se zúčastnil parlamentních voleb. Již 31. března však proti němu bylo zahájeno několik trestních řízení. Dne 18. dubna 2013 na něj soud vydal zatykač a 20. srpna byl formálně obviněn. Mušaraf byl zatčen a umístěn do domácího vězení. V březnu 2016 mu bylo umožněno vycestovat do zahraničí na léčení, přičemž slíbil, že se vrátí do Pákistánu, aby stanul před soudem.

Dne 17. prosince 2019 byl Mušaraf zvláštním pákistánským soudem odsouzen k trestu smrti oběšením. Byl shledán vinným z vlastizrady v souvislosti s pozastavením platnosti ústavy a zavedením výjimečného stavu v roce 2007. Mušaraf v posledních letech žil v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

(cik, TASS)