Home Zahraničí Čaputová: Slovensko může po volbách následovat zahraniční politiku Maďarska

Čaputová: Slovensko může po volbách následovat zahraniční politiku Maďarska

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se domnívá, že země po zářijových předčasných parlamentních volbách může ve své zahraniční politice následovat kurz maďarského premiéra Viktora Orbána. Tento názor vyjádřila v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil zpravodajský portál politico.eu.

»Slovensko by mohlo následovat Maďarsko a stát se obtížným dítětem Evropské unie,« uvedla Čaputová. Stalo by se tak, pokud by, jak poznamenala, opoziční populistické strany vyhrály parlamentní volby a podařilo se jim sestavit vládu. »Možná se v takovém případě bude slovenská zahraniční politika více podobat zahraniční politice maďarského premiéra Viktora Orbána,« předpověděla hlava státu.

Čaputová vyjádřila obavy z šíření dezinformací na Slovensku a uvedla, že jedním z výsledků nadcházejících voleb by mohlo být výrazné oslabení podpory Kyjeva ze strany republiky. Podle ní ruské narativy ve slovenské společnosti rezonují. Vysvětluje to zejména pozitivním vztahem ke společným slovanským kořenům. Kromě toho jsou podle portálu obyvatelé země nespokojeni s rostoucí inflací, tarify za energie a konfliktem na sousední Ukrajině.

Podle nedávného průzkumu think-tanku GLOBSEC pouze 40 procent Slováků tvrdí, že za válku na Ukrajině je primárně odpovědné Rusko, ve srovnání například s 85 procenty v Polsku, severním sousedovi Slovenska. Zhruba 50 procent Slováků tvrdí, že Spojené státy jsou bezpečnostní hrozbou pro jejich zemi, ukazuje průzkum veřejného mínění GLOBSEC. Pouhých 58 procent Slováků by hlasovalo pro setrvání v NATO, pokud by se konalo referendum, a 66 procent souhlasí s tvrzením, že »USA zatahují Slovensko do války s Ruskem, protože z toho těží«. Průzkum sleduje vlastní výzkum NATO, který zjistil, že pouze 51 procent Slováků by hlasovalo pro setrvání v NATO, ve srovnání se 70 procenty celkově v celé alianci. Sledovač NATO také zjistil, že polovina obyvatel Slovenska by byla proti pokračující pomoci Ukrajině.

V nadcházejících volbách na Slovensku má podle průzkumů veřejného mínění největší šanci na vítězství strana Směr – sociální demokracie bývalého premiéra Roberta Fica. Tento politický subjekt podporuje účast země v Evropské unii a NATO a nezpochybňuje právo Ukrajiny na sebeobranu. Sociální demokraté nicméně vystupují proti slovenské vojenské pomoci Kyjevu a vyzývají k zastavení bojů a mírovému procesu na Ukrajině.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here