Čas levné energie z Ruska pro Německo definitivně skončil

Šéf německé Spolkové agentury pro energetické sítě (regulátor) Klaus Müller varoval, že Německo může příští zimu čelit nedostatku plynu. Ke snížení velkoobchodních cen elektřiny podle něj může dojít až za půl roku nebo za rok, éra levné energie z Ruska pro SRN definitivně skončila.

»Nedostatek plynu pro příští zimu nemůžeme vyloučit. Rizikovými faktory jsou to, že zima 2023/24 může být velmi chladná, že domácnosti a podniky dostatečně nešetří,« uvedl Müller v rozhovoru pro Reinische Post. Upřesnil však, že další problémy by mohly nastat, pokud by selhala plánovaná německá infrastruktura pro dovoz zkapalněného zemního plynu a pokud by sousední země v budoucnu požadovaly od Německa podporu.

Německý regulátor zároveň zdůraznil, že spotřebitelé by neměli očekávat pokles cen plynu po dobu několika měsíců. »Mělo by trvat šest až dvanáct měsíců, než se snížení velkoobchodních cen plynu a elektřiny dotkne soukromých spotřebitelů,« upozornil Müller. »Je to dáno dobou trvání smluv a strategií společností při zadávání zakázek,« vysvětlil a vyjádřil naději, že snížení cen pocítí i podniky. »Nebude však tak levná jako v roce 2021. Musíme si zvyknout na vyšší ceny, éra levné energie z Ruska definitivně skončila,« uzavřel Müller.

Kapacita zásobníků plynu v Německu se v současnosti pohybuje kolem 64 %, což je výrazně nad kritickou hranicí, která ospravedlňuje úsporná opatření Berlína v oblasti spotřeby plynu, a to především kvůli poměrně vysokým teplotám v posledních měsících. Soukromým domácnostem a firmám se však stále doporučuje, aby snížily spotřebu plynu a elektřiny. »Největším rizikem je počasí. Nelze očekávat, že příští zima bude opět tak mírná. Když je zima, mnoho domácností okamžitě přestane šetřit. V říjnu ušetřily na plynu přes 20 procent, v prosinci už jen sedm procent,« uvedl Müller.

Poté, co naplno vypukl konflikt na Ukrajině, se Německo rozhodlo snížit svou závislost na ruských energetických zdrojích. V současné situaci německá vláda spoléhá na výstavbu terminálů na zkapalněný zemní plyn. V zemi již bylo otevřeno několik takových mobilních terminálů. Několik dalších se očekává v následujících měsících. Jejich celková kapacita se odhaduje na 33 miliard metrů krychlových plynu ročně. Přitom jen prostřednictvím plynovodu Nord Stream bylo v roce 2021 dodáno přibližně 60 miliard metrů krychlových plynu. Dokončení prvního stacionárního terminálu LNG v Německu je plánováno až na rok 2026. Potrubní plyn z Ruska do Německa po sabotáži na plynovodech Nord Stream neproudí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy