Home Zahraničí Chorvatským parlamentem cvičení ukrajinských vojáků neprošlo

Chorvatským parlamentem cvičení ukrajinských vojáků neprošlo

Chorvatský prezident Zoran Milanovič FOTO – ČTK/Roman Vondrouš

Chorvatští poslanci dnes odmítli návrh, podle kterého by země na svém území v rámci mise Evropské unie cvičila ukrajinské vojáky. Zapojení do mise je předmětem sporu mezi chorvatským prezidentem Zoranem Milanovičem a vládou, která návrh parlamentu předložila s nadějí, že v něm najde potřebnou dvoutřetinovou většinu.

Hlasování předcházela několikahodinová debata, napsala agentura Reuters. Pro se nakonec vyslovilo jen 97 ze 151 poslanců.

Státy EU v říjnu schválily vytvoření výcvikové mise pro přibližně 15 000 ukrajinských vojáků. Trvat má dva roky s možností prodloužení. Výcvik se bude odehrávat převážně v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU.

Milanović po hlasování uvedl, že jeho země by se neměla do války na Ukrajině vměšovat. Premiér Andrej Plenković následně odmítl, že by se Chorvatsko zapojením do výcvikové mise stalo účastníkem války na Ukrajině, a prezidenta a jeho podporovatele v parlamentu obvinil z proruských postojů.

Milanović nicméně již před zahájením války vyzýval Západ k dohodě s Ruskem a Ukrajinu označil za »rukojmí Spojených států a Británie« a »jednu z nejzkorumpovanějších zemí světa«. Začátkem září pak uvedl, že politika EU vůči Ukrajině je hloupá a není v zájmu Chorvatska.

(ici, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. “ Premiér Andrej Plenković následně odmítl, že by se Chorvatsko zapojením do výcvikové mise stalo účastníkem války na Ukrajině, a prezidenta a jeho podporovatele v parlamentu OBVINIL z proruských postojů.“
    ————-
    1. Plenkovič je, podle mne,zřejmý LHÁŘ a sluha některých bankéřů, obchodníků, velkostatkářů a některých dalších globálních kapitalistů , který se pokusil použít LID Chorvatska k mrzačení, loupení, mučení, znásilňování a k nájemným loupežným vraždám .
    2. Proč OBVINIL ? Plenkovič otevřeně říká, že PRORUSKÉ POSTOJE ZAUJÍMAJÍ ti, kdo nechtějí mrzačit, mučit muže. ženy, děti, loupit, znásilňovat , vraždit a nechat se najímat k loupežným vraždám .

Comments are closed.