Home Zahraničí Čína a ASEAN se dohodly, že povýší komplexní strategické partnerství na novou...

Čína a ASEAN se dohodly, že povýší komplexní strategické partnerství na novou úroveň

Čínský ministr zahraničí Čchin Gang (vlevo) si potřásá rukou s generálním tajemníkem ASEAN Kao Kim Hournem během jejich setkání v indonéské Jakartě 22. února 2023. FOTO - Xinhua/Xu Qin

Čína a Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) jsou ochotny spolupracovat a povýšit své komplexní strategické partnerství na novou úroveň.

Generální tajemník ASEAN Kao Kim Hourn na středečním setkání s čínským ministrem zahraničí Čchin Gangem ocenil dlouhodobý a mimořádný význam, který Čína přikládá ASEAN, a její cennou podporu integrace ASEAN, přičemž uvedl, že Čína je první velkou zemí, která se připojila ke Smlouvě o přátelství a spolupráci v jihovýchodní Asii, a je také důležitým strategickým partnerem ASEAN.

Vztahy mezi oběma stranami se strategicky zkvalitnily a spolupráce se prohloubila s rostoucí vzájemnou důvěrou, uvedl generální tajemník.

Čchin během setkání uvedl, že ASEAN je jednou z nejúspěšnějších organizací regionální spolupráce a její postavení se na pozadí hlubokých změn na globálním a regionálním poli stalo ještě důležitějším.

Komplexní strategické partnerství mezi Čínou a ASEAN se rozvíjí solidním tempem, uvedl a poznamenal, že v letošním roce si připomínáme 10. výročí budování těsné spolupráce Číny a ASEAN a iniciativy Pásmo a stezka a také 20. výročí přistoupení Číny ke Smlouvě o přátelství a spolupráci v jihovýchodní Asii.

Čínský ministr zahraničí uvedl, že Čína chce i nadále podporovat budování »pěti domovů« se sdružením ASEAN, neustále obohacovat komplexní strategické partnerství mezi oběma stranami a stále podporovat činnost sekretariátu ASEAN při společném prosazování nových pokroků v oblasti spolupráce Číny a ASEAN a spolupráce ve východní Asii.

Vzhledem k tomu, že oživení světové ekonomiky je nevýrazné a krize na Ukrajině se protahuje s rostoucí geopolitickou konkurencí, stojí asijsko-pacifický region před volbou mezi mírem a konfrontací, spoluprací a rozdělením, poznamenal Čchin.

Čína rozhodně podporuje zachování vyváženého postavení ASEAN, uvedl a dodal, že čínská strana je ochotna spojit síly s ASEAN, aby čelila výzvám, a odmítá »rozdělování« a »stavění zdí«.

Obě strany urychlí řádné obnovení personálních vazeb a podpoří užší mezilidské vztahy mezi Čínou a ASEAN.

Obě strany budou společně usilovat o nový pokrok v konzultacích o kodexu pravidel chování v Jihočínském moři, aby poskytly institucionální záruky pro udržení míru a stability na moři.

Na středečním setkání Čchina se členy Výboru stálých zástupců při ASEAN se obě strany domnívají, že spolupráce Číny a ASEAN je oboustranně prospěšná a dynamická a přináší prospěch dvěma miliardám lidí v 11 zemích na obou stranách.

Tato spolupráce rovněž posílí synergii regionálního udržitelného rozvoje s Globální rozvojovou iniciativou, rozšíří spolupráci v různých oblastech, jako je cestovní ruch a doprava, digitální ekonomika, reakce na katastrofy, čistá energie, zdravotní péče a budování potenciálu, podpoří regionální propojení a zvýší odolnost dodavatelských řetězců.

Čchin zdůraznil, že Čína bude i nadále považovat ASEAN za prioritu ve své sousedské diplomacii, pevně podporovat jednotu ASEAN a budování společenství bloku a upevňovat komplexní strategické partnerství Číny a ASEAN.

(Xinhua)