Čína a Singapur zahájily novou éru vysoce kvalitní spolupráce

Čína a Singapur během nedávné návštěvy singapurského premiéra Lee Hsien Loonga v Číně povýšily dvoustranné vztahy na všestranně kvalitní partnerství orientované na budoucnost.

Očekává se, že dohoda o modernizaci partnerství vytyčí směr budoucího rozvoje vztahů obou zemí.

Jedná se o první Leeovu návštěvu Číny od roku 2019. Cestu z Kantonu do Boao a poté do Pekingu vykonal jako jeden z prvních šéfů zahraničních vlád, kteří navštívili Čínu po březnovém ukončení každoročních »dvou zasedání« v Číně.

Od navázání čínsko-singapurských diplomatických styků jsou bilaterální vztahy perspektivní, strategické a demonstrativní, což nejen silně podpořilo rozvoj a omlazení obou zemí, ale také je příkladem pro další země v regionu.

Progresivní praktická spolupráce

Dne 22. března se v Singapuru po více než dvou letech příprav uskutečnila Konference o mezinárodní průmyslové spolupráci 2023 a Čínská výstava strojů a elektroniky.

Jedná se o první mezinárodní výstavu na vysoké úrovni, kterou společně pořádají čínské a singapurské podnikatelské komunity od pandemie covid-19.

Výstava znamenala průlom v podpoře inovací, spolupráce a oboustranně výhodných výsledků, což naznačuje, že spolupráce mezi Singapurem a Čínou dosáhla nového vrcholu, uvedl Kho Choon Keng, prezident Singapursko-čínské obchodní a průmyslové komory.

Fotografie pořízená 6. srpna 2020 ukazuje pohled na jihozápadní Čchung-čching. FOTO – Xinhua/Liu Chan

V průběhu let se programy, jako jsou tři projekty mezi vládami, projekt Kuang-čou Knowledge City a iniciativa Singapur-Čína (Šen-čen) Smart City, zaměřily na spolupráci v rámci Pásma a stezky, jakož i na hospodářství, obchod, finance, veřejné zdraví a kulturní výměny, a neustále posouvaly bilaterální praktickou spolupráci kupředu.

Vezměme si například průmyslový park Su-čou ve východočínské provincii Ťiang-su, první mezivládní projekt obou stran, který byl zahájen v roce 1994.

V současnosti tento projekt dal vzniknout průmyslovému eko-systému s informačními technologiemi nové generace a výrobou špičkových zařízení. V roce 2022 vytvořil regionální hrubý domácí produkt ve výši 51,2 miliardy amerických dolarů.

Na prahu 21. století se Čína a Singapur rozhodly vybudovat v severočínské obci Tchien-ťin město šetrné k životnímu prostředí, které bude usilovat o udržitelnější rozvoj a harmonii mezi lidmi a přírodou.

V současné době v ekologickém městě Tchien-ťin žije více než 120 000 stálých obyvatel a působí zde 14 000 tržních subjektů. Zkušenosti s ekologickou obnovou a úpravou vody v tomto regionu byly prosazeny a aplikovány v mnoha částech Číny.

Když si Čína a Singapur v roce 2015 připomínaly 25. výročí navázání diplomatických vztahů, byl čínský prezident Si Ťin-pching pozván na návštěvu Singapuru. Během této návštěvy se vedoucí představitelé obou zemí dohodli na budování všestranného partnerství, které půjde s dobou.

Při návštěvě Si a Leeho v roce 2015 byla zahájena Demonstrační iniciativa pro strategické propojení Číny a Singapuru (Čchung-čching), třetí projekt mezi vládami.

Projekt pokrývá klíčové oblasti, jako jsou finanční služby, letecký průmysl, doprava a logistika a také informační a komunikační technologie.

Od listopadu loňského roku bylo v rámci projektu podepsáno celkem 218 programů obchodní a vládní spolupráce a 235 programů finanční spolupráce v celkové hodnotě více než 54,3 miliardy dolarů.

Čínští turisté u řeky Singapur v Singapuru 7. února 2023. FOTO – Xinhua/Then Chih Wey

Přátelský soused, rostoucí výměna

Večer 6. února se v hotelu Royal Plaza v ulici Scotts poblíž Orchard Road, rušné obchodní čtvrti v Singapuru, konal živý večírek na přivítání první skupiny čínských turistů poté, co Čína obnovila své skupinové zahraniční zájezdy.

»Čínští hosté se vracejí,« řekl Sun Wenli, singapurský průvodce, který obstarával čínskou turistickou skupinu.

Čína a Singapur jsou přátelští sousedé na opačných březích moře s dlouhou historií přátelských výměn. Na počátku 15. století navštívil čínský mořeplavec z dynastie Ming Čeng Che během svých zaoceánských plaveb několikrát místa, kde se dnes nachází Singapur.

Během své návštěvy Singapuru v roce 2015 se Si zúčastnil slavnostního otevření Čínského kulturního centra. Centrum, které navrhl Liu Thai Ker, hlavní plánovač Singapuru, kombinuje čínské kulturní prvky s moderním architektonickým designem a od zahájení provozu hostí řadu kulturních a uměleckých aktivit. Stalo se mostem přátelství mezi oběma národy.

V lednu, poté co Čína optimalizovala svou reakci na COVID-19 a postupně obnovila turistickou výměnu, přijelo do Singapuru za účelem propagace cestovního ruchu několik čínských regionálních úřadů.

»Rozvojové zájmy Singapuru a Číny jsou těsně propojeny a kulturní výměny mezi národy obou zemí jsou velmi blízké,« uvedl Wong Yew Hoong, předseda oddělení pro zahraniční cesty Národní asociace cestovních kanceláří Singapuru.

»Mladí lidé v Singapuru se stále více zajímají o Čínu a my doufáme, že se nám podaří přispět k rozvoji čínského cestovního ruchu,« řekl Wong.

Roste také zájem místních obyvatel o čínskou literaturu. Po svátcích Jarního festivalu zaměstnanci čínského knihkupectví Union Book v Singapuru umístili na pulty nové knihy dovezené z Číny.

»Mladí rodiče v Singapuru doufají, že se jejich děti budou moci dozvědět více o čínské kultuře, takže dětské knihy, které jsme dovezli, jsou velmi oblíbené, zejména ty obrázkové, které představují tradiční kulturu,« řekla Margaret Ma, výkonná ředitelka společnosti Union Book.

Pohled na kontejnery v kontejnerovém terminálu Pasir Panjang v Singapuru 17. srpna 2020. FOTO – Xinhua/Then Chih Wey

Vysoce kvalitní společný rozvoj

V plánu, který vypracovali představitelé obou zemí, je nejvýraznějším rysem čínsko-singapurské spolupráce vysoká kvalita.

Posílení budování nového mezinárodního obchodního koridoru země-moře, prohloubení digitálního a ekologického procesu a zlepšení spolupráce s třetími stranami výrazně zvýší kvalitu celkové dvoustranné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Například projekt Kuang-čou Knowledge City je nyní důležitým nositelem a inovativním modelem dvoustranné spolupráce. V rámci tohoto projektu zahájily obě země v červnu loňského roku provoz čínsko-singapurského Smart Parku. Tento nový krok si klade za cíl vytvořit globální průmyslový ekosystém zaměřený na biomedicínu, informační technologie nové generace a umělou inteligenci.

V parku se usídlily renomované singapurské instituce a podniky včetně SP Group, DBS Bank, NCS Group, Technologické univerzity Nan-jang a Singapurské národní univerzity (NUS).

Pohodlná singapurská veřejná doprava je jedním ze symbolů městského státu. V posledních letech je v Singapuru v provozu stále více elektrobusů čínských značek BYD a Yutong.

»Čína a Singapur mohou prohloubit spolupráci v oblasti biofarmacie, elektronických technologií, technologií na ochranu životního prostředí a obnovitelných zdrojů energie,« řekl Chen Gang, zástupce ředitele Východoasijského institutu NUS.

»Čína dosáhla obrovského pokroku v oblasti výroby solární a větrné energie, stejně jako ve výzkumu a výrobě elektrických vozidel. Vyhlídky na spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie mezi Čínou a Singapurem jsou slibné,« řekl Chen.

Díky Regionální dohodě o komplexním hospodářském partnerství spolupráce mezi Čínou a Singapurem v oblasti digitální ekonomiky a propojení nejen rozšiřuje perspektivy dvoustranných vazeb, ale také usnadňuje udržitelný rozvoj v regionu.

Ohromen tímto čínským projektem, Ku Čching-jang, ředitel čínského manažerského vzdělávání a docent na Lee Kuan Yew School of Public Policy na Národní univerzitě v Singapuru, uvedl, že využívá cloudové technologie, aby pomohl začínajícím podnikům v jihovýchodní Asii vytvořit ekosystém vhodný pro rozvoj podnikání. Ten umožňuje drobným a malým podnikům rychle růst prostřednictvím technologických inovací a mezinárodní spolupráce, což těmto společnostem velmi pomáhá.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy