Home Zahraničí Čína buduje rozsáhlé solární a větrné elektrárny v pouštích

Čína buduje rozsáhlé solární a větrné elektrárny v pouštích

Fotografie z 3. března 2023 nabízí pohled na fotovoltaickou elektrárnu v Dalad Banner v Erdosu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. FOTO - Xinhua/Bei He

Severní oblast Číny zažívá pozoruhodný nárůst výstavby solárních a větrných elektráren napříč pouštním pásem a tento proces mění kdysi neúrodné a pusté oblasti v rušné centrum výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Gigantická solární a větrná elektrárna, která se staví v sedmé největší čínské poušti Kchu-pu-čchi v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, se má stát největší světovou stanicí pro výrobu energie svého druhu.

Projekt, který společně realizují společnosti China Three Gorges Corporation a Inner Mongolia Energy Group, je navržen s celkovým instalovaným výkonem 16 milionů kilowattů, což odpovídá výkonu Paj-che-tchanu, druhé největší vodní elektrárny v Číně, jak uvedl Čchen Š‘-čcheng, který má stavbu na starosti.

Západně od pouště Kchu-pu-čchi se rozkládá poušť Tengger, čtvrtá největší poušť v Číně, která leží ve východní části autonomní oblasti Ning-sia Chuej. V oblasti se dokončuje první fáze projektu fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem jeden milion kilowattů, která bude brzy uvedena do provozu.

Pás pouště se vine několika oblastmi na úrovni provincií, včetně Vnitřního Mongolska, Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, Ning-sia, Čching-chaj, Kan-su a Šen-si.

Od roku 2021 začala Čína v pouštních oblastech budovat řadu rozsáhlých projektů větrných a fotovoltaických elektráren s celkovou kapacitou téměř 100 milionů kilowattů. Země nyní plánuje druhou várku velkých projektů a některé z nich jsou již v realizaci.

S 2600 až 3400 hodinami slunečního svitu ročně se Vnitřní Mongolsko řadí v zemi na druhé místo po Tibetské autonomní oblasti, pokud jde o zdroje solární energie. V posledním kole energetické revoluce se solární energie stala hlavním cílem energetické transformace regionu.

Region přilákal přední fotovoltaické výrobní podniky, jako jsou GCL Technology Holdings Limited, Tongwei Co., Ltd., TCL Zhonghuan Renewable Energy Technology Co., Ltd., Risen Energy Co., Ltd. a LONGi Green Energy Technology Co., Ltd., aby vytvořily celý průmyslový řetězec.

Sü Ming, ředitel závodu společnosti Inner Mongolia Tiansheng New Technology Co., Ltd., uvedl, že tato společnost vybudovala plně automatizovanou výrobní linku, která dokáže vyrobit tři fotovoltaické moduly za minutu a více než 2100 fotovoltaických modulů denně.

Od zahájení provozu v srpnu loňského roku pracuje podnik na maximální kapacitu, aby mohl plnit své zakázky. »Fotovoltaické moduly, které vyrábíme, se používají především v pouštních oblastech,« dodal Sü.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

  1. A my budujeme na úrodné půdě!
    Zavřít až zčernaj- kdo to povolil
    Možná tak na bonitě 7. 32. 14 – V. třída ochrany -pro zemědělské účely postradatelné

Comments are closed.